Vizeletből nyerik a világításhoz szükséges energiát

A bristoli egyetem helyezték el annak a mobilvécének a prototípusát, amelynek energiaellátását a toalettben magukon könnyítők biztosítják.

  • hvg.hu hvg.hu
Vizeletből nyerik a világításhoz szükséges energiát

A mobilvécét találóan a diákoknak fenntartott bárhoz közel helyezték el, a Bristoli Egyetemen. A találmány, amely gyakorlatilag a csobogásból nyeri ki az energiát az egyetem és az Oxfam cég közös munkájának eredménye. Ezzel a módszerrel, a helység világításának ellátására elegendő energiát tudnak kinyerni. „Ez a technológia zöldebb nem is lehetne, ugyanis egy olyan melléktermékből nyerünk ki energiát, aminek egyébként semmi haszna, ellenben kiapadhatatlan a forrása” – mutat rá Ioannis Ieropoulos professzor, a Bristol BioEnergy Center igazgatója. A kezdeményezés célja, hogy a vécét olyan menekülttáborokba juttassák el, ahol a kivilágítatlan mellékhelységek miatt a nők erőszaknak vannak kitéve, de olyan katasztrófa sújtotta vidékeken is hasznát lehetne venni, ahol szünetel az áramellátás. „Ha meg tudjuk oldani, hogy ezzel a módszerrel kivilágítsuk a vécéket, akkor sokkal biztonságosabbá válhatnának” – utal vissza a menekülttáborok helyzetére Andy Bastable, az Oxfam szakembere - írja a Mashable.

Nem ez az első próbálkozás, amikor az emberi hulladékanyagból próbálnak energiát kinyerni: a Bristol és Bath között közlekedő buszt emberi salakanyagból és ételhulladékból előállított biometángáz hajtja. A zöld energiameghajtású busz 300 kilométert tud megtenni egy tankolással, amihez körülbelül 5 ember éves „hulladékára” van szükség.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.