szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pár kattintás, aztán már csak az asztalossal kell megegyezni néhány apróságban és a gyártás idejében, s hamarosan kész a vadonatúj, egyedi dizájnbútor. Nem, nem Amerikában, hanem itthon, nem, nem horror áron, ellenkezőleg egy csomó költséget meg sem kell fizetni. Ezt ígéri a Hungexpo Otthon Design kiállításán ma induló Download Design projekt, amihez fogható Magyarországon még nem volt.

Youtube, Google, telekocsi, Flickr, Facebook, szatyor projekt, nyílt forráskód, közösségi finanszírozás, couch surfing. Ezt a minden internethasználó számára egyértelmű sorozatot mától egy új, sőt, Magyarországon úttörő projekttel, a Download Designnal kell kiegészíteni. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) kezdeményezés nyomán elindul ugyanis az első magyarországi open design projekt, amelynek keretében olyan ingyenesen letölthető design bútor gyártmányrajzaihoz és kiviteli terveihez juthat bárki, amelyek magyar asztalosipari körülmények között könnyen megvalósíthatók és meg is fizethetők még az első lakásukat berendező fiatalok számára is. Az online, ingyenesen elérhető, több mint egy tucat bútor között előszobarendszer, kisméretű tároló és ülőke egyaránt található.

“A Download Design egy Magyarországon eddig nem látott közösségi projekt, amelyben dizájner hallgatók teszik bárki számára elérhetővé az általuk megálmodott bútorok terveit a projekt három nyelvű honlapján – amit egyébként ugyancsak a hallgatók építettek –, ahonnan április 15-től bárki letöltheti ezeket. Ott a leírás, a diáktól, a méret, gyártmányrajz (általában 1:5 méretarányban), a letölthető beméretezett műszaki rajzok, felhasznált anyagok listája, valamint a mintadarabot kivitelező vállalkozás. Ezekkel az információkkal aztán lehet menni a bútorüzembe.

Németh Paula: Sámli, komód és ülőbútor egyben
MOME / Fövényi Sándor

A tervek alapján akár saját maga, akár egy átlagos bútorgyártó könnyen összeállíthatja a kiválasztott polcokat, székeket, asztalokat. Az elsősorban első otthonukat berendező fiatalokat – az Y- és a Z-generáció tagjait – megcélzó projektben egyenrangú félként működik együtt a dizájner, a gyártó és a felhasználó, hiszen a “nyílt forráskódú” bútorok terveit tulajdonképpen bárki formálhatja, alakíthatja és saját ötleteivel ki is egészítheti” – mondja a hvg.hu-nak Halasi Rita Mária, a Download Design projektvezető-kurátora. A felhasználók nem csak a honlapon látható tervek és fotók alapján választhatják ki, hogy milyen bútorokat tennének első lakásukba, hanem “élőben” is meg lehet tekinteni azokat a Hungexpón ma nyíló OtthonDesign kiállításon. Ezt az elkészült 14 bútort jótékonysági adományozás keretében rászoruló intézmény(ek)nek adják majd.

 

A háztartásokba lassan beszivárgó 3D nyomtató szinte maga az open design, legalábbis az, hogy otthon egy csomó mindent ki lehet nyomtatni és össze lehet állítani az internetről leszívott tervek alapján teljességgel passzol az open design szelleméhez. Ráadásul az RepRap printernek nevezett lakossági eszköz önmagát is tudja reprodukálni, azaz elő lehet állítani egy újabb nyomtató alkatrészeit és azokból létre lehet hozni egy újabb printert, amit oda lehet ajándékozni valakinek. Az open design együttműködésben létrehozott eszköz fejlesztői egyébként ezt kérik is a vásárlóktól, így biztosítva az otthoni 3D nyomtatás egyre gyorsabb terjedését. Amerikai felmérések szerint egy ilyen eszközzel egy átlagos család évente akár 2 ezer dollárt is meg tud takarítani. Az open design tárgyak gyűjtőhelye milliós letöltési számot, több ezer aktív felhasználót tud felmutatni, itt székek, asztalok, polcok százai között lehet válogatni.

Az internet elterjedésével a ‘90-es évek végén megjelenő open design a tudásmegosztás új formája, alapelve az, hogy a fejlesztéseket a legkülönbözőbb iparágakban nem a legnagyobb haszon, hanem a legnagyobb igény és a közjó elve alapján indították. Az ökológiai, társadalmi és gazdasági fenntarthatóság jegyében a designer eddigi exkluzív tudása az internet segítségével közkinccsé válik. A tervezési és a gyártási információk korábbi szigorú titkolásával szemben ezeket megosztják, széles hozzáférést biztosítanak a know how-hoz, s az ilyen projektekbe jellemzően ingyen teszik bele a tudást és időt, miközben virtuális közösségek is épülnek. Az open design projektekben a fogyasztás helyett az együttműködésre és a megosztásra helyeződik a hangsúly, sőt gyakran a végfelhasználó tervez.

Az open design alapjain működő projekt gondolata 2014 végén vetődött fel, a konkrét munka pedig három hónappal ezelőtt indult. A szabad elérésű terveket a MOME hallgatói készítették el, a Hungexpón mától látható, kiállított bútorokat a Bútorszövetség tagjai rakták össze.

Az open design révén komoly pénzeket is meg lehet takarítani, hiszen ingyen hozzáférhetőek a tervek, nem kell számolni csomagolási marketing és szállítási költségekkel, mint ahogy árréssel és branddal összefüggő kiadásokkal sem, szinte csak a gyártási költségek adódnak. A Download Design egyik fontos szempontként tekint a könnyen kezelhetőségre, azaz aki ügyesebb, akár otthon is összeszerelheti a tervek alapján legyártott alkatrészekből a kiválasztott bútort. Az is ebbe az irányba hat, hogy a tervekben semmi olyan extra nincs, ami(k) miatt csak speciális tudással bíró, esetleg távoli asztalosüzemben lehetne elkészíteni a bútorokat. A tervekben olyan technológiákat és anyagokat alkalmaznak, amelyek egy átlagos magyarországi bútoripari kisvállalkozás számára is elérhetőek, így bármilyen átlagos  asztalosipari cég meg tudja építeni a bútorokat.

Kovács Kristóf: Hahó, polc
MOME / Fövényi Sándor

A MOME tervei szerint a projekt több éven keresztül zajlik, minden évben meghatározott tematikával. Az első Download Design projekt indulásakor „Az első otthonom” volt a központi gondolat. Az egyetem hallgatói olyan bútorokat terveztek, amelyek szerintük a leghasznosabbak az önálló, felnőtt élet kezdetekor. Jövőre az első gyerek érkezése, gyerekszoba, gyerekbútor lesz a téma.

A diákok faipari konzultációs partnerei és a kiállításon látható bútorok kivitelezői önként jelentkező magyar asztalosipari cégek voltak. Az üzemek részvételét a projektben a Bútorszövetség szervezte és koordinálta, valamint az elkészült munkák kivitelezési költségeit a szövetségi tagok állták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!