Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Májustól átlagosan 800 forinttal lesz drágább a mobilnet a Magyar Telekom üzleti ügyfelei számára. A legkisebb csomag ára emelkedik arányaiban a legjobban.
"Tisztelt Ügyfelünk! Ezúton szeretnénk tájékoztatni ..." kezdődik a Magyar Telekom kétoldalas levele, melyet a napokban minden üzleti ügyfelének kipostáz. A levélben az első néhány sor után 3 pontba szedve egy olyan táblázat böngészhető, mely Business Net, Next Business és ÉnCégem üzleti díjcsomagok áremelkedését hivatott bemutatni. Az első két csomagon végrehajtandó módosítás a Magyar Telekom szerint egyoldalú szerződésmódosítás, az ÉnCégem csomag árrevíziójához viszont azt írták, hogy az kétoldalú szerződésmódosítás. Az ügyfél számára a lényeg mindkét esetben ugyanaz: májustól a Telekom emeli az árakat.
Miután februárban a Telenor – egyoldalúan módosított a meglévő üzleti ügyfélköri szerződéseit – levélben jelezve feléjük, hogy február 19-étől mennyivel árazza feljebb a szolgáltatását (előfizetésenként 200-1000 forinttal), az iparági szereplők zöme azzal számolt, hogy a fogyasztóvédelem és a hírközlési hatóság (NMHH) gyorsan lépni fog, és egymást túllicitálva indít vizsgálatot az ügyben.
Hivatalosan máig nem kezdődött ilyesmi egyik szervezetnél sem, így a helyzet aképpen is olvasható, hogy a Telenor példája a Magyar Telekomnak is megtetszett. A piac legnagyobb operátora – mely tegnap azzal került be a hírekbe, hogy osztalékként 6,18 milliárd forintot szivattyúztak át a macedón leányvállalattól – a napokban arról értesíti üzleti ügyfeleit, hogy előfizetésenként, átlagosan (nettó) 800 forinttal drágábban számlázza ki mostantól a Next Business és az ÉnCégem mobilnetes előfizetéseket.
Mint arról elsőként a HWSW számolt be, a Telekom nem a csomagok havidíjait emeli, hanem a kötelezően választandó mobilnet-opciók drágulnak. A mobilnet-csomagok ára a legolcsóbb opció esetén 400, a többi "kiszerelésben" 800 forinttal lesz drágább. Az informatikai portál ki is számolta: a legrosszabbul a legolcsóbb, ÉnCégem Start díjcsomaggal rendelkező üzleti előfizetők járnak, ha mobilnetet is választottak a díjcsomagjuk mellé.
Információink szerint a Telekom – ahogyan a Telenor is tette februárban – elsősorban a kisebb céges ügyfeleket bombázza most meg, a több száz (vagy akár ezer) előfizetéssel rendelkező ügyfeleihez ugyanis zömmel egyedi szerződési feltételek kötik.
A Telekom levelében az áll, hogy az operátor szerint az ÉnCégem-előfizetők szerződésmódosítása kétoldalú szerződésmódosításnak minősül, (tehát az ügyfélnek április 30-ig van lehetősége jelezni, hogy elfogadja-e az áremelést (ha nem jelzi, akkor azt a Telekom ráutaló magatartásnak tekinti), a Next Business csomagok esetében viszont a tarifaemelést a szolgáltató egyoldalú szerződésmódosítással hajtaná végre – vagyis: nem is kérik az ügyfél beleegyezését.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A külföldi tőkebefektetések engedélyezési rendszere Magyarországon indokolatlanul szigorú, a kormány minden ügylet minden részletére rá akar látni.
Ezúttal 2,8-as erősségűt.
Az eddig egyetlen művéről ismert MS mester tucatnyi munkáját mutatja be a Szépművészeti Múzeum.
A színész lesz a következő Nagy Ő.