szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Állítólag bejelentkezett a Nestlé a Petro Porosenko ukrán államfő tulajdonában lévő édesipari cégre, amelynek magyar leánya, a Bonbonetti gyártja például a Tibi csokit és a Cherry Queen konyakmeggyet is.

MTI / Máthé Zoltán

A Nestlé állítólag egymilliárd dollárt ajánlott a Petro Porosenko ukrán elnök tulajdonában lévő Roshen édesipari csoportért, de az eladó ennek háromszorosát kérné - közölte a BBC abban a beszámolóban, amely Porosenko vagyonának megugrásáról szól.

Az ukrán elnök 2014-es adóbevallása szerint 369 millió hrivnyát, azaz 4 milliárd 942 millió forintot keresett a múlt évben, ami több mint hétszerese a 2013-as adóbevallásában bevallott 51 millió hrivnyának, vagyis 682 millió forintnak - közölték.

Szakértők szerint az biztos, hogy a két összeg közti jelentős különbség részben a hrivnya jelentős gyengülésére vezethető vissza, de csak ezzel nem magyarázható az elnök bevételének ilyen mértékű növekedése. A Forbes amerikai gazdasági lap szerint Porosenko Ukrajna nyolcadik leggazdagabb embere, személyes vagyonát 750 millió dollárra becsüli.

A tavaly május 25-én elnöknek választott Porosenko vagyonának jelentős része a Roshen bevételei adják. Az édességet készítő, a világon 18. legnagyobb ágazati vállalatnak Ukrajnában, Oroszországban, Litvániában és Magyarországon is vannak gyárai. A magyar Bonbonetti készíti más mellett a Cherry Queen konyakmeggyet és a Tibi csokit is.

Emellett az elnöknek más területeken is vannak befektetései, a biztosítótársaságoktól kezdve az autógyártáson át a médiáig. Az ukrán alkotmány tiltja az elnöknek, hogy üzleti tevékenységet folytasson. Porosenko azt állítja, hogy cégeit már nem ő irányítja, külföldi cégeket bízott meg az eladással. A BBC szerint azonban eladás egyelőre még nem történt.

Az elnöki hivatal vezetője szerint azért nem, mert nem találnak vevőt. Petro Porosenkót sokan bírálják azért, mert egyelőre nem teljesítette ígéretét vállalatai és részvényei eladásáról. "Hogyan értsük azt, hogy van egy oligarcha-elnökünk, aki alatt a háború miatt a gazdaság összedőlt, az emberek életszínvonala csökkent, de az ő vagyona nőtt?" - veti fel a kérdést Viktor Nyebozsenko ukrán politológus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!