szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ez az, amit ha nem lát, úgysem hiszi el: a 3D nyomtatóval felszerelt robotok fém és műanyag kombinációjú anyagokból bonyolult geometriájú, igen egyedi kinézetű hidat építenek.

Joris Laarman produkciója lesz Amsterdam új látványossága - a fiatal tervező a holland mélyépítő céggel, a Heijmanssal és az építészeti alapszoftverhez párosította a helyi startup "találmánnyal", az MX3D-vel hidat nyomtat a városközpontban.

A bonyolult geometriájú hídtól Laarman azt várja, hogy a digitális gyártásnak nyit majd újabb kapukat a világban. Szerinte ezzel a híddal a 3D nyomtatás végre behatol a funkcionális, nagy hatású tárgyak világába, és soha nem látott szabadságot termet az iparág, a tervezés és az építési technológia számára. Laarman szimbolikusnak találja, hogy a jövő technológiájával épülő híd a régi városban épül - automatikus építési technikával.

Ez utóbbi azt jelenti, hogy nagy mozgásszabadságú ipari robotokra szerelték fel a 3D-s nyomtató eszköz "végét", és a fejlett szoftvernek köszönhetően ezzel képes bármilyne kombinációban "kinyomtatni" a fémek és műanyagok bármilyen kombinációját.

A híd építése nyilvánosság előtt zajlik (majd), ezzel kapcsolatosan Amsterdamban szeptemberig már egy külön látogató központot is nyitottak, hogy a technikát és a megoldásból "nyerhető" termelési területeket (például bútorok gyártása) is bemutatássák az érdeklődőknek. A Heijmansnál most úgy számolnak, hogy az első két évben még a lehetőségek feltérképezésére helyezik a hangsúlyt, de három év múlva már szeretnének megrendeléseket teljesítnei, és valóban hidakat gyártani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!