szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Legalábbis erre lehet következtetni az adó- és pénzügyekért felelős államtitkár szavaiból, aki egy interjúban arról beszélt, hogy egyelőre vizsgálják, hogy kik azok a vállalkozók, akiknél ez egyáltalán bevezethető, vagyis egyensúlyban van a megnövekedett adminisztrációs teher és a várt fehéredési hatás.

Orbán Gábor a Portfoliónak adott interjújában arról beszélt, hogy amellett, hogy az online pénztárgépek beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, és tavaly körülbelül akkora többlet adóbevételt hoztak, mint a bankadó teljes összege, még vizsgálják, hogy mely területekre terjeszthető ki a szolgáltatói szektorban. „Az intézkedésnek komoly gazdaságfehérítő hatása volt és ennek a kiterjesztése még további reményekkel kecsegtet. A következő lépés az lesz, hogy az étel- és italautomatákba is be kell építeni azt a chipet, amelyik kommunikálni fog az adóhatósággal, hogy ezen az értékesítési csatornán is ki tudjuk szűrni a különböző trükközéseket” – mondta az államtitkár.

Az online pénztárgépek kiterjesztéséről konkrét időpont azért nincs, mert a kötelezetti kör véglegesítése folyik a szakmai szervezetekkel. „Meg kell állapodnunk ezekkel a szakmai szervezetekkel, hogy a fodrász, a kozmetikus, a taxis stb. vállalkozók közül kik azok, akiknél bevezethető, vagyis egyensúlyban van a megnövekedett adminisztrációs teher és a várt fehéredési hatás” – mondta a lapnak Orbán.

 

Ennek nem örülnek majd a könyvelők

Azonban van két terület, ahol a következő években tovább szeretnének lépni, az egyik a pénzügyi ágazati közfelügyelet, a másik az adózás rendjének átalakítása. A pénzügyi ágazati közfelügyelet létrehozását az motiválja, hogy ahelyett, hogy 800 ezer céget és több millió magánszemélyt vizsgálna a NAV, jobb lenne, ha azt a 60 ezer adószakértőt, könyvelőt, könyvvizsgálót vizsgálná, aki „nekik szállítja a féllegális adózási gyakorlatot”.

Az államtitkár szerint így könnyebben kiszűrhetők a szürke zónában mozgó adózók. Egy ilyen pénzügyi ágazati közfelügyelet akár önfenntartó is lehet, hiszen olyan elven tudna működni, mint mondjuk a pénzügyi felügyelet. Az elképzelés lényege, hogy ne az adózókat vegzálják, hanem egyenesen azokat ellenőrizzék, akik az adózóknak megmondják, hogy hogyan adózzanak. A másik irány pedig az adózás rendjének átalakítása lenne: a NAV a hozzá beérkezett információk alapján kitöltené mindenki adóbevallását, ezzel az adózási fegyelmet szeretnék növelni, illetve az adminisztrációs terhet is csökkenteni a vállalkozásoknál, magánszemélyeknél, illetve a Postánál.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!