Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Július 1-től hivatalosan is a Veolia Energia Magyarország Zrt. tulajdonába került a debreceni és a nyíregyházi erőmű, a társaságcsoport hosszú távon gondolkodik a magyarországi távhőtermelő piacban - hangsúlyozták a társaság képviselői.
Megszületett a cégbírósági végzés, amelynek értelmében július 1-jén a Veolia Energia Magyarország Zrt. tulajdonába került a debreceni és a nyíregyházi erőmű. A Veolia Energia Magyarország Zrt. (korábbi nevén Dalkia Energia Zrt.) és a korábbi tulajdonos E.ON Hungária Zrt. 2014. szeptember 2-án írt alá megállapodást a debreceni és nyíregyházi erőmű átvételéről. Az ügyletet 2015 márciusában a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is jóváhagyta.
Az E.ON Hungária Zrt. és a Veolia Energia Magyarország Zrt. közötti egyezség értelmében az érintett létesítményekben a kombinált ciklusú erőművi berendezések, valamint a távhőrendszer hőigényét biztosító fűtőművek is a Veolia Energia Magyarország Zrt. tulajdonába kerültek, míg egy-egy kisebb méretű gázmotoros áramtermelő egység az E.ON tulajdonában maradt Debrecenben és Nyíregyházán is. Így a vásárlással összesen 760 megawatt hőtermelő és 160 megawatt villamosenergia-termelő kapacitással bővült a Veolia Energia Magyarország cégcsoport erőművi portfóliója.
A tranzakció a lakossági távhőszolgáltatást közvetve érinti, ugyanis ezért a szolgáltatásért a helyi, városi távhőszolgáltatók felelnek. Ez utóbbi társaságok állnak közvetlenül szerződésben az ügyletben érintett fűtőegységekkel, hőenergiát vásárolva tőlük távfűtési feladataik ellátására. Tehát az egyes fogyasztók a változásból semmit sem érzékelnek; az erőművek tulajdonosváltása a távfűtés napi működését nem befolyásolja.
31.529 + 15.647 lakás |
A debreceni erőmű az ország második legnagyobb városának 31.529 lakossági és 2.200 egyéb fogyasztója számára termeli a távhőt a városi szolgáltató 88 kilométer hosszú távhőrendszerén keresztül. A megvásárolt berendezések hőenergia-teljesítménye 430, villamosenergia-teljesítménye 102 megawatt. A nyíregyházi erőmű összesen 15.647 lakossági és több mint 1000 egyéb ügyfelet lát el hőenergiával. A nyíregyházi berendezések összes hőenergia-teljesítménye 330, villamosenergia-teljesítménye 58 megawatt. |
„A debreceni és a nyíregyházi erőmű megvétele szervesen illeszkedik a Veolia Energia Magyarország Zrt. stratégiájába. A társaságcsoport hosszútávon gondolkodó, szakmai befektetőként kíván szerepet vállalni a magyarországi távhőtermelő piacon. A debreceni és a nyíregyházi egységekkel kiegészülve a cégcsoport közvetve immár közel 110 ezer lakossági fogyasztót, és több tízezer közületi fogyasztót lát el hőenergiával Magyarországon” – fejtette ki Vollár Attila, a Veolia Energia Magyarország Zrt. képviselője. A megvásárolt létesítményeket üzemeltető Tiszántúli Hőtermelő Kft., valamint a Debreceni Kombinált Ciklusú Erőmű Kft. és a Nyíregyházi Kombinált Ciklusú Erőmű Kft. irányítását ügyvezetőként átvevő szakember szerint a Veolia Energia Magyarország Zrt. elsősorban arra koncentrál, hogy az új egységeket a saját portfoliójába vonva megbízhatóan és hatékonyan üzemeltesse, emellett új intézményi és vállalati ügyfeleket is megnyerjen a versenyképes távhőszolgáltatással.
„A három legfontosabb cél az ellátásbiztonság erősítése, a költséghatékonyság javítása, valamint a fenntarthatósági szempontok érvényesítése, a helyben élők érdekeinek figyelembe vétele mellett. Így azt is meg kívánjuk vizsgálni, hogy milyen lehetőségek vannak a helyi távhőrendszer fejlesztésére, valamint ennek részeként a külső energiaforrásoktól való függőség mérséklésére és a megújuló energiaforrások bevonására a helyi energiaigények kielégítésébe” – fogalmazott Vollár Attila. A Veolia Energia Magyarország Zrt. képviselője szerint erre jó referenciaként szolgálhat a pécsi energetikai rendszer. Mint ismert, a Veolia Energia Magyarország Zrt. által a pécsi erőműben végrehajtott beruházásoknak köszönhetően Pécs az első megyei jogú város Magyarországon, amelynek távhőellátása száz százalékban biomassza tüzelésen alapul, megszüntetve a település függőségét a külföldi fosszilis energiahordozóktól.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.