Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A legviharosabban gazdagodó „új oligarcha”, Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester legújabban az ásványvízbizniszt szemelte ki befektetési terepül. A bicskei ipari parkban vett meg egy háromhektáros területet.
Vivien névre hallgat Mészáros Lőrinc, a miniszterelnök legszűkebb köréhez sorolt, 77-szeresre nőtt vagyonával rekordernek számító milliárdos legújabb szerzeménye. Bicske külterületén vett meg egy 3 hektáros területet agrárérdekeltsége, a felcsúti Búzakalász 66 Kft. Az állami földbérleti pályázatokon kiugróan jól szereplő társaság számára ezúttal aligha az újabb, környezetvédelmi szempontból különösen értékes Natura 2000-es besorolású földdarab volt a lényeg. Sokkal inkább a területen működő két ásványvízkút, a Vivien és a Santa Aqua. Ezeket a felszámolásba dőlt Vivien Zrt. működtette, amely társaság addig közvetetten Tolnay Tibor részérdekeltsége volt.
Tolnay nemrég túladott a Magyar Építő Zrt.-n, és akkor a piacon az terjedt el, hogy Mészáros Lőrinc addigi mélyépítő vállalkozását, a Mészáros és Mészáros Kft.-t komplettírozta a patinás magasépítővel. Később úgy fogalmazták át, hogy „Szíjj László veszi nevére az ügyet”, ő a csak új Közgépként emlegetett, de annál is gyorsabban növekvő tiszakécskei Duna Aszfalt Kft. egyik tulajdonosa. Végül és hivatalosan a Duna Aszfalt egyik leánya lett a vevő. Némi kapcsolat azért akad Mészárossal: a vevő Körösaszfalt vezetője éppen a felcsúti polgármester vőjelöltje.
Tolnay tagadta a HVG-nek, hogy a valamiféle csomag részeként kerültek volna tőle Mészároshoz a bicskei ásványvízkutak. A Vivien Zrt. 2002-ben nagy reményekkel indult az ígéretes magyar ásványvízpiacon, ráadásul a legdivatosabb – a nagy karriert befutott Szentkirályihoz hasonlóan – alacsony ásványianyag-tartalmú vízzel, ám Tolnay és befektetőtársai nem robbantottak vele kasszát. Sőt az utolsó elérhető mérleg szerint a társaság 1,5 milliárd forint adósságot halmozott fel, az adóhatóságnak százmilliónál többel tartozók listájára is felkerült, mire 2013-ban felszámolásba dőlt. Csak olyasmibe szabad belefogni, amihez ért az ember – nyugtázta a kudarcot Tolnay, aki azt állította, nemhogy a vevőről nem tud, de még az eladásról sem kapott értesítést.
Az ügylet pedig létrejött – erősítette meg a Novum Zrt. felszámolóbiztosa, Lampért Csaba. A területet, a kutakat, a névhasználat jogát, illetve a gépsorokat egyben, 190 millió forint irányáron hirdették meg, a tényleges eladási árról azonban nem adott felvilágosítást a felszámoló. A Vivien Zrt. addigi tulajdonosai aligha voltak elégedettek, legalábbis egyikük arról számolt be, hogy a hirdetmény megjelenése előtt kifogást emeltek a felszámoló által megszabott árral szemben. Mészáros Lőrinctől nem sikerült megtudni, milyen tervekkel vág bele az ásványvízbizniszbe. A polgármesteri hivatalban múlt pénteken azt közölték, hogy legközelebb 11-én lesz a hivatalban, az e-mailban feltett kérdésekre pedig nem reagált. Mindenesetre a cégbíróság már bejegyezte a Vivienvíz Kft.-t a Búzakalász 66 Kft. felcsúti, Fő utcai címére, ügyvezetője pedig Mészáros felesége. Szakmai berkekben úgy tartják, a bicskei kutak vízminősége és hozama alapján akár a nagyok közé is bekerülhet a Mészáros-szerzemény, bár a technológia korszerűsítésre szorul.
A Simicska Lajos–Orbán Viktor-háború egyik nyerteseként számon tartott Mészáros Lőrinc birodalma mindenesetre feltartóztathatatlanul gyarapszik. Az egykori gázszerelő hosszú ideig csak Orbán futballakadémiájának főkurátoraként vétette észre magát, illetve futballcsapatok – Kazincbarcika, Tatabánya, Felcsút – környékén tűnt fel, 2011-től viszont egyre-másra alapította a cégeket, és könyvelte a milliárdokat. A legrégebbi vállalkozása, a néhány százmilliósról 10 milliárdos bevételűre nőtt Mészáros és Mészáros egyre komolyabb közpénzes megrendelésekhez jut, olyanokhoz, mint a Duna Aszfalttal közösen elnyert, összesen 26 milliárdos békési ivóvízminőség-javító beruházás. A fővárosban is aratott, ugyancsak a Duna Aszfalttal nyert 9,5 milliárdos csatornázási munkát. A Mészáros és Mészáros 2011 és 2013 között a bevételét évente megduplázta, miközben összesen 3,5 milliárd forint nyereséget termelt. Tavaly már az is megesett, hogy a felcsúti cég a Simicska-féle Közgéppel került szembe, s a volt APEH-elnök egyebet nem tudott tenni, mint irreálisan alacsony árat ajánlva késleltette a közbeszerzési pályázat végkifejletét.
A Mészáros család agrárvonalon a földalapú támogatásokból szépen fialó Búzakalász 66 Kft. mellett tovább erősített: a Bakony Hús Kft.-vel a sertésbizniszbe fogott bele, tavaly pedig bevásárolt a bő egymilliárd forint forgalmú Aranykorona Zártkörűen Működő Mezőgazdasági Részvénytársaságba. A korábban a Coop üzletlánc iránt érdeklődő Mészárosnak nem kell letennie élelmiszer-kiskereskedelmi ambícióiról sem, ez az Aranykorona leánya, a Korona-Alba Kft. profiljába vág.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Fontos volna a változás, mert aggasztó állapotban vannak a gyerekek, ezért a Bethesda Kórház szakemberei közös, családi képernyőcsökkentési programot dolgoztak ki. Nagy Péter gyerekpszichiáterrel beszélgettünk.
Az izraeli légicsapások egy névtelenséget kérő Hamász-forrás szerint teljesen szétverték a terrorszervezetet, és mostanra nincs senki, aki újra tudná azt szervezni.
Donald Trump elnök katasztrófa sújtotta övezetté nyilvánította az érintett térséget.
Tovább folytatódik a harc az egykori szövetségesek között.
Majdnem két évtizeden át próbálkozott egy házaspár azzal, hogy saját gyerekük lehessen, de a férfi betegsége miatt ez sosem jött össze. Amerikai kutatóknak azonban sikerült csodát tenniük.