szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hol van Oroszország legnagyobb kaszinója? Vlagyivosztokban. Az orosz Vadkelet fővárosa a csúcsra tör, miközben az ország többi része a depresszió különböző formáit próbálgatja.

Míg Oroszországban a külföldi beruházások mértéke 21 százalékal csökkent az idén, Vlagyivosztok és régiója 22 százalékos plusszal dicsekedhet. A kaszinóké a jövő az egykor világtól elzárt 600 ezres városban, melynek neve magyarul annyit jelent, hogy Urald a Keletet.


Lawrence Ho, makaói milliárdos vállalkozó nemrég nyitotta meg kaszinóját Vlagyivosztokban. Makaó már legyőzte Las Vegast és a világ kaszinó fővárosa lett. A Kristály Tigris nevű kaszinó 172 millió dollárért épült. Így lett a legnagyobb orosz földön. Annak is azon a részén, amelyik közel van Kínához. Több mint százmillió kínai él Mandzsúriában, ahol éppen úgy imádják a szerencsejátékot, mint mindenütt másutt a Mennyei Birodalomban. Putyin elnök nagyon megkönnyíti nekik, hogy a pénzüket Vlagyivosztokban költsék el.

Kiemelt gazdasági fejlesztési zónává nyilvánította az egész régiót. Ami komoly előnyökkel kecsegtet. A kínaiak például a határon kaphatnak vízumot. A befektetők pedig öt évig adómentességet. Árad is a külföldi tőke Vlagyivosztokba és környékére. A külföldiek, akik jórészt kínaiak 2,7 milliárd dollárt terveznek befektetni itt a közeli jövőben- írja a Bloomberg amerikai gazdasági hírügynökség.


Nemcsak rájuk számít Putyin, hanem a japánokra és a koreaiakra is. Végül is Tokió is csak kétórás repülőút Vlagyivosztoktól. Japánhoz jóval közelebb van, mint Makaó vagy Las Vegas. Minicsúcs lesz pénteken Vlagyivosztokban: Putyin ott látja vendégül a japán miniszterelnököt és Dél-Korea elnök asszonyát. Azután együtt utaznak Kínába, ahol a hétvégén Hangcsou városában rendezik meg a G20 csúcstalálkozót.

Putyin számára a keleti nyitás kötelező gyakorlatnak számít, hiszen mind az USA, mind az EU szankciókat alkalmaz Oroszország ellen a Krím elfoglalása miatt. Vlagyivosztok ennek a keleti nyitásnak a zászlóshajója. A siker nem garantált: 2012-ben 20 milliárd dollárt költött Moszkva az ázsiai-csendes óceáni csúcsra. Egymilliárd dollár volt csak a csúcsnak helyet adó sziget kiépítése. Putyin cimborája, Arkagyij Rotenberg kapta a megbízást. Minden el is készült, de a csúcs után felmerült a kérdés: most mihez kezdjünk? Szabadkereskedelmi övezet lett a sziget, rendkívüli kedvezményekkel csábították a befektetőket. Idén aztán bezárt, mert egyetlen egy befektető sem jelentkezett, hogy pénzét az orosz Vadkeleten kockáztassa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!