szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cég azt ígéri, hogy a modern tudományos rákgyógyítást olyan biokémiai eljárással tudja hatékonyabbá tenni, amivel megnyithatja az utat a tumorok széles spektrumának eredményes kezelése felé.

A FuturAqua Nyrt 400 millió forinttal száll be a HYD Pharma Zrt. kísérleti készítményének klinikai kutatásába, amely a daganatos betegségek hatékonyabb kezelését és megelőzését célozza. A cég közleményében azt írja, hogy daganatellenes gyógyszerfejlesztési stratégiája gyökeresen különbözik a ma folyamatban lévő fejlesztésektől: a deutériummegvonással kapcsolatos kutatás és gyógyszerfejlesztés alapja a természetben található deutérium (a hidrogén, természetben megtalálható, „nehéz” változata) biológiai szerepének és élettani jelentőségének felismerése. A rákgyógyszer fejlesztésének lényege a deutérium hidrogénre történő cseréje a szervezet vízterében és egyéb biomolekuláiban, így a szervezet deutériumszintjének csökkentése.

Az eljárás a cég szerint alkalmas lehet a gyakori tumorfajták, például a prosztata-, emlő-, tüdő-, vastagbéldaganatok eredményes kezelésére, de az egyre gyakrabban előforduló hasnyálmirigy-daganat esetében is javasolható.

Az együttműködés értelmében a Fázis II klinikai vizsgálat befejezését követően a krónikus lymphocitás leukémiás (CLL) ráktípusra vonatkozó vizsgálati eredmények, valamint azok hasznosítási joga a FuturAqua Nyrt.-t illeti majd meg. A kutatási együttműködéshez a FuturAqua Nyrt. 400 millió forintnyi forrást biztosít, amelyet részben kutatás-fejlesztési pályázatból, részben tőkepiaci forrásbevonásból kíván finanszírozni.

A céget korábban megbüntette a GVH, mert nem látta bizonyítottnak az általa forgalmazott termékek hatásának megalapozottságát. Más cég is pórul járt, feltételezhetően a jövőbeni kutatások a készítmény hatását hivatottak igazolni.

 A FuturAqua Nyrt. együttműködése mellett a HYD Pharma Zrt. lefolytathatja az előkészített Fázis II klinikai vizsgálatát krónikus lymphocitás leukémiás (CLL) betegek bevonásával. A humán kutatás megkezdéséhez rendelkezésre áll a szlovák gyógyszerhatóság engedélye is a szlovák etikai bizottságok támogatása mellett, melynek birtokában megkezdődhet a krónikus limfoid leukémiás (CLL) betegek beválogatása a csökkentett deutériumtartalmú készítmény klinikai vizsgálatába. A Szlovákiában induló klinikai vizsgálathoz, amelynek várható időtartama másfél év, rövidesen további centrumok, klinikák csatlakoznak Belgiumban és Szerbiában – olvasható az Insiderblogon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!