Egy kisvállalkozó, aki jobban szereti az alkalmazottait, mint a pénzt

Kétszeres-háromszoros áron is eladhatnám a cégemet, de akkor az új tulajdonos elbocsátásokkal kezdené. Ehelyett öt vezető munkatársnak adom át, akikkel már régóta együtt dolgozom - nyilatkozta a nyugdíjba készülő francia kisvállalkozó, Eric Belile.

  • hvg.hu hvg.hu
Egy kisvállalkozó, aki jobban szereti az alkalmazottait, mint a pénzt

A vállalkozó informatikai cége Nantes városában rendkívül sikeres. Az éves üzleti forgalma 10 millió euró, tavaly 16 százalékos volt a növekedés. Most már nemcsak Nantes városában működik, hanem van egy két vidéki telephelye is. Összesen 45 dolgozót foglalkoztat.

 26 éve alapította a céget a kisvállalkozó, aki most 56 éves korában már előkészíti a nyugdíjazását. Először el akarta adni a céget, de azután rájött: életműve ezzel tönkremenne, és ráadásul a munkatársai hamarosan munkanélküliek lennének. Konzultált az üzleti életben járatos ügyvédekkel, és végül döntött: olyan jogi-pénzügyi konstrukciót választ, mely hét év alatt fokozatosan öt vezető munkatárs tulajdonába juttatja a Générale de Bureautique nevű kis céget.

Ehhez a kisvállalkozónak komoly áldozatot kellett vállalnia: először is betett a cégbe még kétmillió eurót, hogy annak az ázsiója növekedjen a bankok szemébe. Ezen kívül azt is vállalta, hogy a továbbiakban nem vesz ki osztalékot a cégből. Az öt leendő tulajdonos fejenként 250 ezer eurós hitelt vett fel egy banktól, hogy ki tudja fizetni a vételárat. Így mindenki jól járt: a munkatársak elégedetten nyilatkoztak a párizsi Le Figarónak, hiszen biztonságban érezhetik magukat.


Franciaországban a kisvállalkozók többsége eladja a cégét, ha nyugdíjba készül, vagy valamelyik családtagra hagyja. De harmaduk elvben hajlandó lenne arra, hogy hasonló konstrukciót válasszon – legalábbis ezt mutatja egy felmérés. Csakhogy sok a jogi és pénzügyi bonyodalom. Ezért olyan ritka, mint a fehér holló, ha egy kisvállalkozó a munkatársaira hagyja a cégét – még akkor is, ha a kormány támogatja az ilyen megoldásokat Franciaországban.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.