szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Moszkvával fagyos viszont fenntartó Kijevben mindenképpen így gondolják. Másutt azonban inkább az árérzékenység a fontos, nem a politika. Ezt használja ki az orosz informatikai óriás, amely most külföldön próbál terjeszkedni.

Putyin elnök is beismerte, hogy "egyes hazafias orosz hackerek " beavatkozhattak tavaly a választási kampányba az Egyesült Államokban. Macron francia elnök ugyanezzel vádolta meg az oroszokat. Németországban az őszi választásokra készülve az oroszok elleni védelemre is gondolnak, a voksolás tisztaságának érdekében. Mindennek ellenére az orosz informatika óriása, az 1C úgy határozott: külföldön nyomul előre. Már szerzett is ügyfeleket Németországban, az Egyesült Államokban és Kínában.

A kisebb vállalatokat célozzák meg, hogy meghódítsák a piacot

Ezt a taktikát követte az 1C Oroszországban is. A nagy cégek undorodtak a számítógépektől- emlékezik vissza az alapító elnök. Borisz Nuralijev a Szovjetunió széthullásának évében alapította meg informatikai cégét, mely olcsó könyvelő programokat kínált. A most 58 éves Nuralijev tudta, hogy mit csinál: korábban a központi statisztikai hivatal informatikai szakértője volt. Mérlegképes könyvelő, vagyis azt is tudja, hogy mi kell a cégek számviteléhez. A könyvelők valósággal könyörögtek a főnököknek, hogy vegyenek már 1C programot, mert azzal könnyebben megy minden. A kis cégek után jöttek a nagyok is, amelyek a gazdasági válság idején megtanulták: komoly pénzeket tudnak így megspórolni. Aztán jöttek a szankciók. Az orosz kormány pedig kiadta a jelszót: használj hazai technikát! Az 1C gőzerővel nyomult előre. A New York-i Bloomberg hírügynökség 2,4 milliárd dollárra teszi az 1C értékét. Minthogy Borisz Nuralijev, az alapító atya a részvények felének tulajdonosa, így az ő vagyona 1,2 milliárd dollár lehet. A még csak 58 éves alapító atya immár nem éri be a hatalmas orosz piaccal, hanem meg akarja hódítani a világot is. Ez persze nem problémamentes vállalkozás.

Ukrajnában betiltották az orosz 1C-t, mert a kormány szerint nemzetbiztonsági kockázatot jelent

Moszkva és Kijev viszonya a Krím félsziget annektálása óta (2014) nyíltan ellenséges. Ukrajna fővárosában különösen gyanakszanak az orosz informatikai cégekre, amelyeket a hírszerzés kinyújtott karjának tekintenek. Ezért állami intézményeknek tilos az 1C szoftver alkalmazása. De hát ott a magánszektor. Sok kis és közepes vállalkozó számára az 1C könyvelőprogramjai sokkal kézenfekvőbb választást jelentenek, mint a SAP vagy az Oracle jóval drágább szoftverjei. Hiszen a könyvelési gyakorlat sokkal jobban hasonlít az oroszhoz, mint a nyugat-európaihoz vagy az amerikaihoz. A kedvező árról már nem is beszélve. Persze az 1C központjában is tisztában vannak azzal, hogy az EU és az USA nem az ő célközönségük, hiszen ott is sokan nemzetbiztonsági kockázatot láthatnak bennük. Különösen most, hogy Amerikában Trump elnök orosz kapcsolatait firtatják.

A cél tehát az úgynevezett harmadik világ. A feltörekvő országokban  rengeteg új kis és közepes vállalkozás jön létre naponta. Nekik kínál olcsó és könnyen használható könyvelési szoftvert az orosz 1C. Sikerül-e külföldön is olyan eredményt elérni, mint Oroszországban? Ez erősen kétséges, hiszen sok helyen nemzetbiztonsági kockázatot láthatnak az orosz szoftverekben. Csakhogy az 1C üzletkötői erre egy kérdéssel felelnek: vajon az amerikai vagy európai szoftverekben nincs ugyanilyen nemzetbiztonsági kockázat?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!