szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Direkt36 annak járt utána, hogy miért csak 2014-ben kezdődött el az Orbán család cégeinek igazán látványos felívelése, és nem már a Fidesz 2010-es választási győzelme után.

A Fidesz 2010-es választási győzelme után is látványos növekedésnek indult sok pártközeli vállalkozás, az Orbán család cégeinek felívelésére azonban várni kellett pár évet. 2014 volt a fordulópont, és nem véletlenül: addig a nagy állami építési beruházásokból Simicska Lajos, a Fidesz gazdasági háttéremberének birodalma részesedett bőségen.

A Direkt36-nak névtelen nyilatkozó források azt állították: az üzletember cégcsoportjánál tudatosan ügyeltek arra, hogy a miniszterelnökhöz személyesen kötődő emberek cégei ne jussanak kirívóan sok megbízáshoz. Ez elsősorban Orbán apjának és testvéreinek építőipari beszállítással foglalkozó vállalkozásait jelentette, de a Simicska-csoport felügyelete kiterjedt Orbán Ráhel későbbi férjére, Tiborcz Istvánra is.

Az oknyomozó portál munkatársai Simicska Lajost és Orbán Viktort régóta ismerő emberekkel beszélgettek, de befolyásos építőipari vállalkozókhoz kötődő forrásokat is említenek a cikkben. A nevét senki sem akarta vállalni. Megkeresték az ügyben Orbán Viktort és érintett családtagjait, valamint Simicska Lajost, de egyikük sem válaszolt a Direkt36 kérdéseire.

A Simicska-birodalmat sokat a politikai korrupció szimbólumának tartották azelőtt, hogy Simicska Lajos és Orbán Viktor összerúgta a port. Simicskáék állítólag nem saját erkölcsi megfontolásból tartották kontroll alatt az Orbán család tagjait, hanem a miniszterelnök kérésére, mivel Orbán Viktor nem akart túlzott támadási felületet hagyni a bírálóinak. A cikkben emlékeztetnek: az első Orbán-kormány idején, 1998 és 2002 között sok kritika ért apja üzletei miatt a miniszterelnököt.

A G-napként emlegetett szakítás után azonban megváltozott a helyzet, felbomlott Orbán és Simicska szövetsége, és az egykori bizalmi ember elveszítette meghatározó pozícióját az állami beruházások területén. Helyette az addig háttérbe szorított szereplők jutottak nagyobb mozgástérhez, köztük az Orbánhoz családhoz kötődő cégek.

A miniszterelnök apjának és testvéreinek cégei 2015-re közel megkétszerezték a bevételüket, a nyereségességük pedig még gyorsabb tempóban növekedett, amiben szerepet játszott az, hogy az Orbán-cégek beszállítóként megjelentek több nagy állami beruházásban is. Ezt szintén a Direkt36 tárta fel korábban.

Tiborcz István cégének állami pályázatokon aratott sikersorozata is az után kapott új lendületet, hogy elváltak a vállalkozó és a Simicska-csoport útjai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!