szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az adótanácsadók szerint az agyonadóztatott magyarországi bérek mellett ugyanakkor még egy ilyen kicsi tehercsökkentésnek is örülni kell.

Kétséges, hogy a szociális hozzájárulási adó nemrég bejelentett, a tervezetthez képest fél százalékponttal nagyobb csökkentése valóban hatékonyan hozzájárul-e a vállalkozások segítéséhez. Ugyanakkor minden apró lépésnek örülni kell, mert Magyarországon a harmadik legmagasabb a bérek adóterhelése az OECD-államok között, és ez egyértelműen rontja a magyar gazdaság versenyképességét – nyilatkozta az Adótanácsadók Egyesületének nevében Zara László elnök.

A szervezet tavaly szeptemberben már elemezte az adócsökkentés várható hatásait, és akkor is jelezték, hogy a foglalkoztatók egy jelentős, legalább 10 százalékpontos, egy lépésben végrehajtott csökkentésre tudtak volna igazán pozitívan reagálni. A nagyobb cégek a megtakarításból technológiai beruházásokat hajthattak volna végre, béreket emelhettek vagy új munkahelyeket teremthettek volna.

Az egyesület szerint a megoldás lényege éppen az lett volna, hogy a vállalkozások maguk választhatták volna ki a számukra legjobb megoldást. Ugyanakkor a szakemberek már akkor sem tartották valószínűnek, hogy a mikrovállalkozásokra akár a nagy, egy lépésben végrehajtott csökkentésnek számottevő hatása lenne. Mivel a megtakarítás náluk nem lett volna elég beruházások megvalósításához, így inkább a tulajdonosok bérének növekedéséhez és tisztulásához vezetne az adócsökkentés – magyarázták.

A többlépcsős és kisebb mértékű adócsökkentés miatt tehát erősen kétséges, hogy a 2016-os adócsökkentéssel növekedett-e a vállalkozások versenyképessége, illetve lehetővé vált-e több munkahely megteremtése a megtakarításból. Ráadásul a minimálbér emelésével kombinált adócsökkentés valójában azonnal növeli a vállalkozások költségeit, míg az adócsökkentés hatására beinduló jótékony folyamatokat hátráltatja. Vagyis a költségek még azelőtt megjelennek, mielőtt a cégek megtermelték volna a magasabb bérek és adóterheik fedezetét.

2017-re világos, hogy az adócsökkentés több lépcsőben valósul meg, kisebb mértékű lesz az ideálisnál, és kötelező béremeléssel párosul – mindez együtt megint csak fékezi a versenyképességet. Hiányzik az a gazdaságfejlesztési stratégia is, amelynek egyébként csak egyik eleme az adócsökkentés – tették hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!