szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Százezres nézőszámokat blöffölnek, százmilliókkal lesznek gazdagabbak.

Az olyan népszerű és elismert színházaknál, mint a Thália, a Centrál, a Katona, az Örkény vagy a József Attila is több tao-bevételre tett szert néhány, a széles közönség körében ismeretlen színház, mint például az Anonymus Színház, az Art Cavea, az Art Színház, a Maszka Színház vagy a Műhely Produkció - hívta fel a figyelmet a G7.

A portál egyik korábbi cikkében már megírta, hogy ezen öt ismeretlen művészeti szervezet 2016-ig mintegy 6 milliárd forint tao-támogatáshoz jutott, a májusban megjelent céges beszámolók alapján pedig a tavalyi tao-bevételük minden korábbit felülmúlt: összesen 1,9 milliárd közvetett állami támogatást szereztek, míg a Thália, a Centrál, a Katona, az Örkény és a József Attila ennek kevesebb, mint felét kapta meg, összesen 800 millió forintot.

A jogszabály értelmében a színházak a nézőszámuk függvényében használhatják ki a támogatást, az éves jegybevételük 80 százalékáig gyűjthetnek pénzt a nyereséges, társasági adót (tao) fizető vállalatoktól. Ez tehát arra ösztönözte a színházakat, hogy minél inkább növeljék jegyeladásaikat. Jellemző megoldás lett erre a külföldi koprodukció, ha ugyanis egy magyar hegedűs fellép egy angliai színházi műsorban, akkor az őt delegáló magyar szervezet igényelheti a tao-támogatást akár az egész jegybevétel után. Az említett színházak például egy izraeli plázában rendezett 400 ezres látogatottságú jégtáncshow után kaptak jelentős állami támogatást, de olyan színház is volt, amely egyszerűen csak beblöffölte a részvételét egy több százezres nézettségű angliai fellépéssorozaton – írja a lap.

Az előadó-művészeti szervezetekkel szemben eddig semmilyen vizsgálat, eljárás nem indult. A tao-támogatásokat kezelő Pest Megyei Kormányhivatal csak annyit válaszolt, hogy nincs tudomása arról, hogy a nyilvántartásban szereplő előadó-művészeti szervezetek valamelyikével szemben büntetőjogi eljárás indult volna. Az Országos Rendőr Főkapitányság azt írta, hogy a cikkekben szereplő adatok költségvetési csalás gyanúját vethetik fel, ez viszont nem a rendőrség hatáskörébe tartozik. Ebben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) illetékes, amely csak annyit írt, hogy “folyamatban lévő ügyek részleteit a NAV nem hozhatja nyilvánosságra”.

Színházi vezetők szerint a háttérben megindult egy egyeztetés, amelynek célja a tao-rendszer szigorítása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!