szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pénzügyminisztérium adott ki közleményt az ügyben.

A kormány nem tervezi a kisadózó vállalkozók tételes adójának (kata) drágítását.

Reagált a Pénzügyminisztérium arra a hírre, amely az Adózónán jelent meg először, és az volt a lényege, hogy bár a kata 50 ezer forintos összege nem emelkedne, a munkaviszonnyá való átminősítés 7 feltételéből az eddigi 2 helyett 2021-től 4-et kellene teljesíteni. A minisztérium közleményében azt írta, az ágazati szereplők és ellenőrzési tapasztalatok a katát érintő visszaélésekre hívták fel a kormány figyelmét, ezért az adóhivatal a tisztességes vállalkozók védelme érdekében fokozottabb ellenőrzésbe kezd.

A közlemény szerint a kormány azért vezette be az alacsony adójú kisadózó vállalkozások tételes adóját 2013-ban, hogy a kisebb vállalkozásokat segítse. Az ágazati szereplők észrevételei szerint egyes nagyobb cégek kijátsszák a szabályokat, és visszaélésszerűen alkalmazzák a katát, vállalkozói státuszba kényszerítve az alkalmazottaikat. Ez hátrányt okoz a munkavállalóknak, ugyanis kisebb ellátásra szereznek jogosultságot, míg az őket illegálisan katásként alkalmazó nagyvállalat torzítja a piaci versenyt, és sérti a tisztességes szereplők érdekeit is.

A kata jelenleg Magyarország legnépszerűbb és legkedvezőbb adófajtája, amelynek előnyeit a kormány a jövőben is meg kívánja védeni – hangsúlyozzák.

A kata téma volt a Kormányinfón is: Gulyás Gergely miniszter az Mfor.hu kérdésére megerősítette, hogy a kormány tárgyalt a kisadózás tervezett átalakításáról. Azt mondta, a kata egy népszerű adó, és nem céljuk az adózók eltántorítása ettől. Szigorítás olyan értelemben jöhet szóba, hogy a visszajelzések szerint számos esetben munkaviszonyt bújtatva foglalkoztatják az embereket katás vállalkozóként, ezért ennek részletszabályaiban lehet változás (vagyis azon feltételeknél, amely alapján az adóhatóság el tudja bírálni, hogy munkaviszonyról vagy valós vállalkozói szerződéses kapcsolatról van szó). Ugyanakkor terítéken van az éves bevételi határ emelése, amely jelenleg 12 millió forint. A miniszter szerint olyan adózásban gondolkodnak, amely nem jelent aránytalan többletterhet, hanem követi a bevételi határ emelésével megnyíló jobb lehetőségeket.

További tervezett változás, hogy ha a katás a minimálbér két és félszeresét meghaladóan számláz egy ügyfélnek és az az ügyfél a bevételeinek több mint felét adja, akkor 2020. február 1-jétől az ilyen bevételre a katás 40 százalék adót fizetne. Összeghatártól függetlenül – szintén 2020. február 1-től – 40 százalék lenne a minimálbér felett az adó, ha a katás a munkáltatójának számlázna be, ahol a bevétel megszerzésének évében, vagy azt megelőző két évben a munkaviszonyban áll vagy állt. Ezt az adót a számlát kifizető vonná le és utalná el a NAV felé. A többes katázás 2021.01.01-vel megszűnne,

aki nem választja ki, hogy melyik katázását folytatná, annak mindegyik katázását törölné az adóhatóság.

Az ügyben a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete közleményt adott ki, a szervezet jelentős visszalépésként értékeli, hogy a Pénzügyminisztériumnál egyáltalán elkészülhetett egy ilyen munkaanyag, akkor is, ha azt még a kormány nem bírálta el. A tervezetet az Európai Uniónak is jóvá kell hagynia.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!