szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A BioNTech–Pfizer bejelentette, hogy a koronavírus elleni vakcina gyártási kapacitását 1,3 milliárdról 2 milliárdra emeli. Hogyan? Erről kérdezte a Der Spiegel a BioNTech vadonatúj németországi gyárának főnökét.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

"750 millió vakcina az éves kapacitásunk" – mondta a BioNTech gyógyszergyártási főnöke. Sierk Poetting sietett hozzátenni, hogy a csúcskapacitást csak pár hónap múlva fogják elérni. Az igazgató arra hívta fel a figyelmet, hogy a vírus mutánsai miatt lehet, hogy harmadik oltásra is szükség lesz, netán egy teljesen új oltóanyagra. Ezért már azon törik a fejüket, hogy miképp fokozhatnák tovább a termelést.

Ha az Európai Unió vagy Németország sok pénzzel beszállna, az segítene? – kérdezte a lap tudósítója. "Tavaly még semmire sem mentünk volna több pénzzel, mert létre kellett hozni egy tömegtermelő kapacitást. 2020-ban 50 millió vakcinát gyártottunk, és ez volt a maximum. Most viszont már jól jön minden pénz, mert jövőre 3 milliárd vakcina a cél" – hangzott a válasz.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jelentős összegű uniós pénzt ajánlott a fejlesztéshez. Poetting szerint ez ideális esetben középtávon komoly eredményeket hozhat.

A vakcinagyártást ugyanakkor nehezítheti az alapanyaghiány. Az amerikai alapanyagszállítás leállításáról szóló rendeletet még Donald Trump hozta, utódja, Joe Biden pedig megerősítette, ráadásul az Egyesült Államokban törvény is rendelkezik arról, hogy a hazai cégek élveznek prioritást bizonyos stratégiai fontosságú anyagok esetében – hívta fel a figyelmet a szakember, hozzátéve, eddig sikerült biztosítaniuk az alapanyag-ellátást.

Az is kérdés, hogy ha a harmadik oltás is szükségessé válik, újból kell-e kezdeni az engedélyezési eljárást. Sierk Poetting szerint ez nem teljesen világos, a hatóságok döntésén múlik. „Lehet, hogy beérik kis számú klinikai teszteredménnyel, az is lehet, hogy – éppúgy mint az influenzaoltásoknál – nem lesz szükség új kísérletekre – nyilatkozta a BioNTech gyógyszergyártási igazgatója a Der Spiegelnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!