szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Ezt jósolja a Financial Times, amely szerint az 1700 milliárd dollár értékű cég már olyan olajozottan működik, hogy a vezetést hétfőn átvevő, kevésbé kreatív utód, Andy Jassy is a globális gazdaság legsikeresebb vállalatai között fejlesztheti tovább.

"Nem hiszem, hogy Andy Jassy Bezos alteregója lenne és éppoly vizionárius mint ő, mert nem az. De jól tudja ösztönözni a kreatív embereket arra, hogy lépjenek ki a komfortzónájukból, megszegjék a szabályokat, valami újat hozzanak létre" – így jellemezte a Financial Timesnak a hétfőn hivatalba lépő új Amazon-főnököt Michael Skok, aki évekig vállalkozótársa volt. Jassyt eddig elsősorban arról ismerték, hogy ő hozta létre az Amazon óriási felhőbizniszét, az AWS-t.

Újrakezdés a 27-ik születésnapon

Az előd története imponálóbb: Jeff Bezos és felesége 1994. július 5-én alapította az Amazont. Most ezen a napon száll ki az 58 éves dollármilliárdos az üzletből, hogy az űrben folytassa. Utóda, Andy Jassy alig fiatalabb, 53 éves. Több mint húsz éve dolgoznak együtt. Jassy hozta a legnagyobb fordulatot az Amazon életében: a Wall Streeten addig úgy könyvelték el a céget mint óriási kereskedelmi hálózatot, amelyikből sohasem lesz igazi pénzcsináló óriás. Az AWS, a felhőrendszer hozta meg a fordulatot, a nagy profitot. Olyan mértékű profitot, hogy az már az Európai Unió versenyhatóságának vagy az amerikai kongresszusnak is feltűnt.

Jeff Bezos úgy megy, hogy marad. Ezentúl is ő lesz az igazgatótanács elnöke, vagyis a legfontosabb döntésekben továbbra is szava lesz. A napi ügyekkel viszont nem kell foglalkoznia. Különösen pedig nem kell képviselnie a céget a washingtoni kongresszusban vagy épp Brüsszelben, az Európai Unióban. Ebben a tekintetben Jassy sokkal jobban tudja képviselni az Amazont, mert kevésbé konfrontatív, mint Jeff Bezos volt.

A most távozó alapító atya sok fontos emberrel összerúgta a port Washingtonban – a többi között Donald Trumppal is. Bezos lapja, a Washington Post követelte a leghangosabban az igazságot az Isztambulban meggyilkolt szaúdi újságíró ügyében. Nekik írta ugyanis cikkeit a megfojtott és feldarabolt emigráns publicista. Válaszul a Trump által megbízott magándetektívek videót készítettek arról, hogy Bezos épp csalja nejét. Az Amazon alapítója így vált el, és csekély 35 milliárd dollárral bocsátotta útjára elvált feleségét.

Az Amazon több mint 500 ezer embert vett fel a pandémia idején

A céget és személyesen Jeff Bezost gyakran bírálták a saját dolgozói amiatt, hogy nem kapnak megfelelő védelmet a koronavírussal szemben, noha nagyon is ki vannak téve a veszélynek. Volt ahol sztrájkba is léptek emiatt. Bezos tömeges toborzást indított, és ennek eredményeképp az Amazon az USA egyik legnagyobb munkaadója lett. Jassy folytatni akarja ezt, de úgy, hogy csak a legjobbakat akarja felvenni – írja a Financial Times, amely megszerezte egy tanácskozás jegyzőkönyvét.

"Nem baj, ha az új ember nem rendelkezik az Amazon DNS-ével, a fontos az, hogy kreatív legyen" – hangsúlyozza Andy Jassy, aki szerint egy gyorsan növekvő sikeres cég számára nincs annál fenyegetőbb, mint hogy elfogadja: úgy jó minden, ahogy van. "Nekünk azonban továbbra is újítanunk kell" – véli az Amazon főnöke, aki a cég 27. születésnapján veszi át a stafétabotot az alapító atyától, Jeff Bezostól, aki 200 milliárd dolláros vagyonával a világ egyik leggazdagabb embere.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!