szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Peking megpróbál felvásárolni minél több chipgyártó céget a világban, hogy ily módon diverzifikálják a beszerzési forrásokat, és csökkentsék az USA kontroll-lehetőségét.

Boris Johnson miniszterelnök utasította tanácsadóját, hogy nézzen utána: a Walesben működő chipgyártó üzem eladása veszélyezteti-e a nemzetbiztonságot? Joe Biden amerikai elnök, amikor Európában járt, arra kérte szövetségeseit: nemzetbiztonsági alapon is vizsgálják meg a kínaiak nyomulását a fontos gazdasági ágazatokban, amelyeknek stratégiai jelentőségük lehet.

"El kell döntenünk, hogy az, amit a gyár előállít, milyen szellemi tulajdont jelent, és annak megszerzése mennyiben áll Kína érdekében. Vannak-e valódi biztonsági kockázatok? Ezért kértem a nemzetbiztonsági tanácsadót, hogy vizsgálja meg az ügyet" – mondta Boris Johnson miniszterelnök. A BBC beszámolója szerint Sir Stephen Lovegrove csapata már meg is kezdte a vizsgálatot.

A kínai cég Hollandiában működik

A Nexperia Hollandiában van bejegyezve, és már van egy üzeme Manchesterben. Csakhogy annak megszerzése idején Nagy-Britannia még uniós tagállam volt. Most új helyzet állt elő a Brexit miatt.

A Newport Wafer Fab Walesben működik, ahol 450 embert foglalkoztat. Lapkákat gyárt félvezetőkhöz. Ez a legnagyobb chipgyára Nagy-Britanniának, amely ugyancsak felértékelődött az általános chiphiány idején.

A kínaiak emiatt új chipprogramot dolgoztak ki, amelynek lényege az, hogy igyekeznek mindent maguk előállítani, nehogy az amerikaiak esetleg szankciókkal akadályozzák a vásárlást. Peking megpróbál felvásárolni minél több chipgyártó céget a világban, hogy ily módon diverzifikálják a beszerzési forrásokat, és csökkentsék az USA kontroll-lehetőségét.

Biznisz kontra nemzetbiztonság

Drew Nelson, a Newport Wafer Fab távozó elnöke, aki az üzletet megkötötte a kínaiakkal, úgy nyilatkozott, hogy sikerült biztosítani a cég jövőjét. A walesi kormány nem is kérte emiatt a nemzetbiztonsági vizsgálatot, de Boris Johnson miniszterelnök felülbírálta őket. Nyilván visszaemlékezett Biden amerikai elnök intelmeire, aki a NATO-csúcson óvta szövetségeseit a túlságosan szoros kapcsolatoktól Kínával, melyet az USA stratégiai ellenfélnek tekint.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!