szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Baloldali tüntetőkkel együtt dollármilliomosok is felvonultak a világgazdasági fórum helyszínén, ahol igazságosabb adórendszert követeltek az egész világon. Míg több milliárd ember életszínvonala megrendült a pandémia idején, a szupergazdagok tovább gazdagodtak.

„Miközben a világ a gazdasági válság súlya alatt roskadozik, a világ vezetői és a dollármilliárdosok itt gyülekeznek Davosban. Felháborító, hogy a politikai vezetők azokra hallgatnak a leginkább, akik a legkevesebbet éreznek meg a gazdasági válságból, és akik közül nagyon sokan nagyon kevés adót fizetnek” – nyilatkozta egy brit fontmilliomos a BBC-nek Svájcban. Phil White a Hazafias milliomosok nevű szervezetet képviseli Davosban. Elmondta, hogy azért csatlakozott a baloldali tüntetőkhöz, mert a világ gazdasági rendszere rosszul működik. Kevés tiltakozó milliomos jött el személyesen Davosba, de küldtek egy levelet minden fontos résztvevőnek, amit több mint 150 dollármilliomos írt alá. Köztük van Abigail Disney, a Disney birodalom örökösnője és Mark Ruffalo amerikai színész.

Az elmúlt két évben minden harmincadik órában létrejött egy újabb dollármilliárdos vagyon – közölte az Oxfam jótékonysági szervezet, amely a világgazdasági konferenciára időzítve ismét jelentést készített a növekvő egyenlőtlenségről és a drámai mértékben fokozódó szegénységről a világban. A szervezet vezetője a BBC-nek arról beszélt:

33 óra alatt egymillió ember süllyed mélyszegénységbe a világon.

Amíg néhány milliárdos az egyenlőtlenségek csökkentését szorgalmazza, ennek egyik eszköze, a globális minimumadó elfogadása elé újabb akadályok gördülhetnek.

Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter (képünkön) javaslatát elfogadta az Európai Unió is, de most kiderült: Lengyelország nem ért vele egyet. A lengyel kormány csak akkor fogadná el a 15%-os minimális társaságiadó-szint bevezetését, ha azt összekötnék egy olyan globális adóval, amely a világ 100 legnagyobb vállalkozását sújtaná. Korábban a lengyel kormány nem állt elő ezzel az ötlettel. Most viszont a francia elnökség kénytelen volt törölni a pénzügyminiszterek tanácskozásának napirendjéről ezt a témát. Brüsszelben azt gyanítják, hogy Varsó ezzel a zsarolással szeretne hozzájutni azokhoz az uniós eurómilliárdokhoz, amelyeket a jogállammal kapcsolatos problémák miatt tart vissza az Európai Unió.

Yellen amerikai pénzügyminiszter ezzel kapcsolatban annyit mondott, hogy „Lengyelországnak vitája van az Európai Unióval. Ez őszintén szólva nem annyira a globális minimumadóra vonatkozik, mint inkább más vitákra az Európai Unió és Lengyelország között”.

Az Európai Bizottság tisztségviselői a Politicónak úgy nyilatkoztak, hogy hamarosan jóváhagyják az uniós eurómilliárdok kifizetését Lengyelországnak. Ezzel elméletben elhárulhat az akadály az elől, hogy az Európai Unió elfogadja a 15%-os minimumadót a multiknak, amelyek mindmáig ott adóznak, ahol számukra a legkedvezőbb. Jöhet azonban egy újabb akadály, hiszen bár korábban a magyar kormány is hajlott a kompromisszumra, a most hivatalba lépő ötödik Orbán-kabinet gazdaságpolitikai vezetői a múlt héten parlamenti bizottsági meghallgatásokon jelezték: korántsem tartják lefutottnak ezt a meccset. Elképzelhető, hogy ők is a zsarolási eszközként vetik be Brüsszellel szemben az eurómilliárdokért?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!