szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az infláció és az emelkedő energiaárak miatti drámai költségnövekedést lehetetlen teljes égészében áthárítani a vendégekre – közölte a hvg.hu megkeresésére a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége.

„Még csak most kapták meg az új szerződéseket a szállodák, így egy-két kollégától érkezett eddig csak tájékoztatás, hogy minden valószínűséggel október közepén, vagy január elején átmenetileg bezárnak április-májusig. Sajnos várható, hogy ez a szám emelkedni fog” – ezt közölte lapunkkal a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége.

A szakmai szervezetet azért kerestük meg, hogy egyre aggasztóbb hírek jelentek meg arról, milyen mértékben emelkednek az energiaárak a cégek esetében: vannak olyan vállalkozások, ahol tízszeres vagy akár ennél is nagyobb áremelkedésre számítanak.

Az energiaárak elszállása az utolsó utáni csepp a pohárban: sok szálloda a telet sem fogja túlélni

A drasztikusan megnőtt rezsiköltségek fedezetét még ki lehetne gazdálkodni a vendéglátásban, de az egyéb költségek emelkedése, a végrehajtott béremelések mellett erre sokan már nem lesznek képesek, a kormánytól pedig aligha várható jelentős segítség. A megtakarítást jelentő energetikai fejlesztések drágák, időigényesek és szakember sincs elég.

Arra a kérdésre, hogy mennyire tudják a szállodák üzemeltetői felmérni már most, hogy a téli időszakban milyen mértékben emelkednek majd a költségeik, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége azt válaszolta: az árképzés szinte már minden szállodában dinamikus, azaz sok tényező figyelembevételével kerülnek napi szinten kialakításra a szobaárak.

A szövetség tájékoztatása szerint az elmúlt két évben az úgynevezett foglalási ablak (a foglalás és az érkezés között eltelt időtartam) az egyéni vendégek esetében átlagosan 3–7 napra rövidült, illetve már a kisebb céges rendezvények esetében is megfigyelhető a last minute jelleg. A szövetség szerint éppen ezért általában csak a nagy konferenciák és a csoportos foglalások esetében kötött szerződéseket érintheti az áremelkedésnek megfelelő árazás kérdése. „Ezt figyelembevéve egyre több esetben látjuk azt, hogy a szerződésbe belefoglalják a partnerek, hogy bizonyos mértékű infláció felett újravizsgálhatják a szerződött árakat. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az infláció és az emelkedő energiaárak miatti drámai költségnövekedést lehetetlen teljes égészében áthárítani a vendégekre” – közölték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor Vállalkozás

Az energiaárak elszállása az utolsó utáni csepp a pohárban: sok szálloda a telet sem fogja túlélni

A drasztikusan megnőtt rezsiköltségek fedezetét még ki lehetne gazdálkodni a vendéglátásban, de az egyéb költségek emelkedése, a végrehajtott béremelések mellett erre sokan már nem lesznek képesek, a kormánytól pedig aligha várható jelentős segítség. A megtakarítást jelentő energetikai fejlesztések drágák, időigényesek és szakember sincs elég. A hosszú távú rezsiszerződések miatt a költségemelkedés nem egyszerre éri el a vállalkozásokat, 2023 tavaszára tisztázódhat, ki tud talpon maradni.