szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha egy társaságnak eddig nem volt meg a 2023-tól élő áramszerződése, akkor jelentkeznie kell, és megkapja a veszélyhelyzeti ellátást.

Még mindig vannak olyan kisvállalkozások, melyeknek december végén kifut az áramellátási szerződése, és a kaotikus energiapiac miatt a jövő évtől nem tudták megoldani az energiaellátásuk folytatását. Őket menti meg a kedd esti Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet – melynek másik, a lakossági rezsiárakat érintő rendelkezéséről külön cikkben számoltunk be.

A rendelet az egyetemes szolgáltatásra nem jogosult – tehát céges – fogyasztók áramellátását rendezi januártól az úgynevezett veszélyhelyzeti átmeneti villamosenergia-ellátás biztosításával.

Ezt a lehetőséget a valóban kis cégek kapják meg, melyek 2022-es tényleges fogyasztása nem haladja meg a 2 gigawattórát. Közülük is azok élhetnek vele, melyek a rendelet keddi hatályba lépését megelőző napon (vagyis hétfőn) még nem rendelkeztek januártól élő áramszerződéssel, sem pedig elfogadott ajánlattal.

Ők szerdától jövő hétfőig, vagyis december 19-ig jelentkezhetnek az ellátásra. Ehhez az e-mail címük megadásával nyilatkozatot kell tenniük az MVM Next honlapjának külön e célra létrehozott felületén. A határidő jogvesztő.

Ha megvan a nyilatkozattétel, akkor 2023. január 1. napjának kezdetével az MVM és a nyilatkozatot tett felhasználó között határozatlan időtartamra villamosenergia-vásárlási szerződés jön létre a kereskedő üzletszabályzatában meghatározott mintaszerződés szerinti tartalommal. A villamosenergia-vásárlási szerződés a felmondásra irányuló jognyilatkozat közlését követő második hónap első napjára felmondható. Az így szerződő cégek határozatlan időre, havonta változó áron kapják az áramot.

Az MVM Next persze ellenőrzi, hogy jogosan pályáztak-e a cégek a veszélyhelyzeti ellátásra. Ha megállapítják, hogy nem, akkor felmondják a szerződést, és a fizetési kötelezettségen felül még kötbért is fizettetnek az érintett társasággal.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!