szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Fenntarthatóbb üzemanyaghoz jutnak majd a Wizz Air nagy-britanniai bázisai, ha elindítja termelését a Firefly nevű cég, amibe ötmillió fontot fektet a légitársaság. A vállalkozás szennyvíziszapból állítana elő repülőgép-üzemanyagot, majd várhatóan 2028-tól.

Ötmillió font (több mint 2,1 milliárd forint) értékben fektet be a Firefly nevű bioüzemanyaggal foglalkozó cégbe a Wizz Air – közölte a légitársaság kedden. Ezzel, mint írták, akár 1,5 millió tonnával is csökkenthetik a következő másfél évtizedben a karbonkibocsátásukat.

A Firefly szennyvíziszapból állít elő repülőgép-üzemanyagot, a most kötött megállapodás révén a légitársaság 2028-ról bioüzemanyaggal láthatja el az Egyesült Királyságban lévő bázisait, 15 év alatt 525 ezer tonna ilyen fenntartható repülőgép-üzemanyaghoz juthatnak hozzá majd.

Az Egyesült Királyságban évente több mint 57 millió tonna szennyvíziszap keletkezik, amiből a becslések szerint 250 000 tonna bioüzemanyagot lehet előállítani – írták a közleményben, kiemelve, hogy a Firefly üzemanyagának használata az előrejelzések szerint 90 százalékkal kevesebb üvegházhatású gáz keletkezésével jár majd a fosszilis repülőgép-üzemanyagokhoz képest.

Ez azonban még odébb van: a vállalat első kereskedelmi üzemének működtetését öt éven belül tervezi elindítani.

A légitársaság “ambiciózus fenntarthatósági stratégiájának legújabb mérföldkövét” érte el a befektetéssel – írják, ami révén 2030-ig további 25 százalékkal csökkenthetik az utaskilométerre számított szén-dioxid-kibocsátást.

A Wizz Air jelezte azt is, hogy 2022-ben minden korábbinál alacsonyabb szinten tartotta a szén-dioxid-kibocsátási intenzitását: 15 százalékkal kevesebbet bocsátottak ki, mint 2021-ben.

Ezt célozták az új Airbus A321neo repülőgépek beszerzésével is amelyek környezetkímélőbbek, mint elődeik, és akár 50 százalékos bioüzemanyag-keverékkel is repülhetnek. Mint írták, az új „neo” technológiájú, Airbus A320 családba tartozó repülőgépek aránya már meghaladta a flottájuk felét. Mindemellett nagy figyelmet fordítanak az üzemanyag-hatékonyságra is, írták.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!