Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A Magyarországon működő orosz tulajdonú cégek közel hatodát a háború kezdete óta jegyezték be. A hazájukkal semmilyen kapcsolatra nem vágyó oroszok mellett olyan nevek is felbukkannak a listán, amelyek érdekesek lehetnek az orosz politikát követők számára.
674 olyan cég közül, amely teljesen vagy részben orosz tulajdonban működik Magyarországon, 97-et alapítottak az orosz-ukrán háború kitörése óta. A Szabad Európa most arról írt: ugyan az ide érkező oroszok többsége csak a saját vagyonát szeretné biztonságban tudni, négy olyan céget is találtak, ahol titkosszolgálati és politikai körökbe is vezetnek a szálak.
Ilyennek nevezi a portál például az ITK Systemet, amely számítógépek nagykereskedelmével foglalkozik, az orosz anyavállalata viszont az FSZB-től, az orosz titkosszolgálattól kapott engedélyt informatikai titkosítások fejlesztésére. A GDK Navigation Kft.-nek pedig, amely természettudományi műszaki kutatás-fejlesztéssel foglalkozik, a tulajdonosa Oroszországban egy másik cégével a drónok működéséhez szükséges giroszkópokat fejleszt. Az IRIAS Hungary anyavállalatának főigazgatója egy nukleáris szakértő, akinek a kutatási intézete Paks II-ért lobbizhatott, a Monblan-D Kft. tulajdonosa pedig egy egykori orosz parlamenti képviselő.
A hvg.hu tavaly őszi cikkében nyilatkozó ügyvéd, a magyarországi cégalapítással is foglalkozó Alekszej Morozov szerint „nem jó most orosznak lenni” a gazdasági életben, nagyon megnehezült azoknak a dolga is, akiknek nincs közük az Ukrajna elleni agresszióhoz. Ugyanő most a Szabad Európának beszélt arról: a háború előtt nem nagyon akartak az oroszok itt maradni, most már leginkább olyanok érkeznek ide, akik szeretnének áttelepülni az EU-ba, és „semmilyen formában nem akarnak asszociálódni a kialakult politikai helyzettel, ami az ukrán–orosz konfliktust illeti, háborúellenesek”.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.