Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar által létrehozott cégek jelentős ingatlanvagyont – feljelentések szerint áron alul – értékesítettek, majd az egyik ilyen vállalkozás megszűnt, a másik veszteségesen létezik. A kar közben bedöntötte a saját informatikai cégét is, ami még az ügyvezető bérét is képtelen volt önállóan kitermelni. Van egy alig működő alapítvány is, ami jobbára csak veszteséget termel.

Az utóbbi években csak veszteséget termelt a Völner-Schadl-büntetőügy és a bírósági eljárásból kimaradt zűrös ügyek miatt a legbotrányosabb időszakát élő Magyar Bírósági Végrehajtói Karnak (MBVK) a szervezet körül létrejött, több gazdasági társaságból álló cégháló. Az MBVK-hoz egy zrt., két kft., sőt még egy alapítvány is köthető, illetve csak köthető volt, mert a két kft. már nem is létezik, két társaságot érintő ingatlanértékesítések miatt pedig nyomozás is folyik hűtlen kezelés gyanújával tett feljelentések nyomán. Az MBVK-hoz kapcsolható cégek, illetve szervezet:

  • Lóvasút Indóház Szolgáltató Kft. (1999.04.-2023.01. - végelszámolással megszűnt)
  • Magyar Bírósági Végrehajtói Kar Informatikai Kft. (2018.11.-2021.02. - végelszámolással megszűnt)
  • Városliget-Ház 13 Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. (2010.07. - jelenleg is működik)
  • Bírósági Végrehajtókért Alapítvány (1999.09. - jelenleg is működik)

A fenti lista szereplői közül egyiknek a tevékenysége sem mondható sikertörténetnek, sőt. De nézzük egyenként őket.

Lóvasút Indóház – ingatlanértékesítés kérdőjelekkel

A furcsa nevű Lóvasút Indóház Kft. onnan kapta a nevét, hogy a tulajdonában egy ikonikus épület volt a budapesti Váci úton, amely 1866-tól az első pesti közforgalmi lóvasút végállomásaként működött. A 2021-es adatok szerint az épületet is birtokló cég többségi, 96 százalékos tulajdonosa a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt, de 4 százalék erejéig számos végrehajtó közvetlenül is kisebbségi tulajdonos volt benne. A cég ügyvezetője 2019-2021 között Szarvas Balázs, majd az utolsó két évben, a cég felszámolásáig, megszűnéséig Martonosi László volt. Egy időben, a 2010-es évek elején az épületet még az akkor kamaraként működő végrehajtói köztestület “Árverező Kastélyaként”, élő árverések helyszíneként is használták, később – talán az állagromlás miatt – már üresen állt.

Azt nem tudni, hosszú távon mi volt az MBVK terve a Váci út 201. alatti egykori indóházzal, mindenesetre a vállalkozás felvette a tevékenységi körei közé a „történelmi hely, építmény, egyéb látványosság működtetést”. Az épület a hvg.hu információi szerint eredetileg 200 millió körüli összegért vették, 2021-ben pedig már bruttó 284 millió forintos eszközértéken volt nyilvántartva a cég könyveiben. Forrásaink szerint egy 2015-ös ingatlan-értékbecslés 290 millió forintra taksálta a háromszintes, mintegy 700 négyzetméteres ingatlant. Az épület aztán 2021 végén információink szerint mintegy 148 milliós áron adta el a Lóvasút Indóház Kft., amely amúgy üzletileg nem volt sikeres. Sőt a működésnek sem volt sok nyoma az utóbbi években, veszteségnek annál inkább:

Ahogy arról a hvg360 annak idején írt is, a jellegzetes épület 2021 végén került át a Lóvasút Indóház Kft. kezéből a Monk Property Kft.-hez. A vevő cég egyébként 2022 januárjától az év április közepéig NAV-végrehajtás alatt állt. A Monk Property egy 2019-es alapítású ingatlanüzemeltető cég, jellemzően évi 1-200 milliós árbevétellel és tavaly eddigi története rekordprofitjával, 165 milliós adózott eredménnyel. A cég ügyvezetője a veresegyházi Lotharidesz Balázs, a cég tulajdonosa pedig a Monk Solution Kft., amelynek tulajdonosa Lotharidesz Balázs, üzletrészére pedig banki jelzálog van bejegyezve. Ez a cég a 2022-es évet jelentős bevétel-arányos profittal, 145 milliós adózott eredménnyel zárta. Nem lényegtelen mellékszál, hogy az MBVK – miközben a Cházár András utcában saját tulajdonú székháza van – a Hermina úton több szintet bérel, például panasziroda számára, nem mástól, mint a Monk Property-től.

Schadlék lebukása után is furcsa ingatlanügyletekbe bonyolódik a végrehajtói kar

A lóvasút indóház ikonikus épületét egy olyan cégnek adták el, amely ellen január óta adóvégrehajtás folyik. Közben akár évtizedekig húzódó történetek lesznek látszólag egyszerű végrehajtói ügyekből, még akkor is, ha az érintettek jóhiszeműek.

MBVK Informatikai Kft. – ismerős név, ismerős mínuszok

A végrehajtói kar saját, 2018-as alapítású informatikai vállalkozása, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar Informatikai Kft. sokban hasonlít az indóházas cégre. Főleg abban, hogy már ez sem létezik, mivel 2021. elején szintén végelszámolással megszüntették. Abban is hasonlítanak, hogy az informatikai cég érdemi, látható tevékenységet fennállásának nagy részében nem végzett, ügyvezetője végig az előző cégből is ismerős Szarvas Balázs volt, tulajdonosa pedig a végrehajtói kar. Bevétele általában ennek a vállalkozásnak sem volt, kiadása viszont annál inkább, így tartósan veszteségesen működött.

Az informatikai profilú céget 2018 novemberében hozta létre az MBVK, holott a karnak amúgy volt külön Informatikai Irodája. Az akkori csonka évről szóló mérlegbeszámoló melléklete szerint a vállalkozás „a szervezeti szinergiák kihasználásával kezdte meg működését.” Meg azzal, hogy az első másfél hónapban kifizetett az egyetlen munkavállaló ügyvezetőjének közel kétmillió forint bért. Mivel bevétele egyáltalán nem volt, nem meglepő, hogy a cég 2 milliós veszteséggel zárta az évet. A 2019-es első teljes évben már csaknem 15 milliós nettó árbevételt ért el – igaz, ezt részben saját tulajdonosától kapta, hiszen 2019. április 15-én Z-2090146 szerződésszámon a Kft. „információ-technológiai szolgáltatás nyújtása” fejében bruttó 1,4 millióért szerződött az MBVK-val.

Ám a 2019-es 15 milliós árbevétel is kevés volt ahhoz, hogy kitermelje az ügyvezető bérét, amire 16,7 millió ment el, így ismét veszteséggel zárta a 2019-es évet a társaság.

A 2020-as év is rosszul alakult pénzügyileg, hiszen a kft. az első pár hónapjában mindössze 78 ezres bevételt realizált, miközben bérre 1,1 millió ment el, majd a végelszámolás következő pár hónapos időszakában bevétel nélkül munkabérre közel egymilliót fizettek ki, így végül a 2020-as évet is összességében 2,2 milliós veszteséggel zárta a megszűnés előtt a cég, amelynek ráadásul ingatlanvagyona sem volt, így nem is volt mit értékesíteni.

 

Koronatanú: Schadl sofőrje telefonált, hogy a Völnernek adott kenőpénzt "eurováltásnak" nevezzék az Excelben, mert nem tudták átadni neki a pénzt

„V.P.", vagy „Gyuri" jelölés fedte Völner Pált Schadl György házipénztárában, a koronatanú pedig arról is vallott, hogy az elszámolásban jószerivel eltűnt a határ a végrehajtói kar elnökének magánvagyona és budaörsi irodájának vagyona között - Schadl sajátjaként bánt mindennel. Sőt: akiben nem bízott, annak nem volt hajlandó segíteni a kinevezésével, annyival letudta az egész ügyet, hogy az illető „szar ember".

Városliget-Ház 13 Zrt. – itt is egy eladás, ismert vevő

A végrehajtói kar által tulajdonolt cégek sorában az ingatlan bérbeadással, hasznosítással foglalkozó Városliget-Ház 13 Zrt. már egy komolyabb, de nem sokkal sikeresebb vállalkozás. A cégben ismerős neveket találunk, hiszen például 2019-2020 között Szarvas Balázs volt a vezérigazgató, azóta pedig Martonosi László. A céget 2010-ben még kft-ként alapította a 100 százalékos tulajdonos akkor még kamaraként működő testület, később zrt-vé alakult. A Városliget-Ház az utóbbi öt évben évi százmilliós nagyságrendű nettó árbevételt könyvelhetett el, ám ettől még veszteséges volt, néha csak pár tízmilliós mínuszt hozott össze, máskor negyedmilliárdosat:

Ehhez a vállalkozáshoz is kötődik egy feljelentett, nyomozással érintett ingatlanértékesítés. A végrehajtói kar cége még 2018 végén vásárolt egy irodaházat a XIII. kerületben, a Szegedi út 35-37 szám alatt. Itt egyes végrehajtók béreltek irodákat a saját szervezetük cégétől, mígnem 2021 októberében eladták az irodaházat: úgy tudjuk, a néhány évvel korábban mintegy 500 milliós összegért megszerzett ingatlant a Városliget-Ház 13 Zrt. körülbelül feleennyiért értékesíthette. Azt Hadházy Ákos független képviselő derítette ki, hogy a vevő a Nadan Property Kft. volt, amely működésének első évében, 2020-ban mindössze 33 milliós profitot termelt.

Az ingatlanügyletről még 2022 januárjában az atv.hu-nak mindkét fél azt állította, hogy minden a legnagyobb rendben volt, de számokat egyikük sem említett. A Nadan Poperty például azt közölte: „Az ingatlant nyilvános nyílt pályázaton vásárolta a vállalkozás. Az ingatlan vételárát a cég kölcsönből és a bevételeiből finanszírozta.” A végrehajtói kar pedig tudatta: „Az ingatlan értékesítése szabályosan zajlott. Az ingatlan értékét igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő állapította meg, majd a tulajdonos nyílt pályázat útján hirdette meg azt.

Az ingatlan a pályázatra beérkezett érvényes ajánlatok alapján a legmagasabb árat ajánló pályázónak került értékesítésre.”

A Nadan Property Kft. tulajdonosa egyébként nem más, mint Rogán Antal miniszter kabinetfőnöke és egyik gyerekének keresztapja, Nagy Ádám. Az ő személye azért érdekes, mert a Völner-Schadl-ügy nyomozati irataiban többször felbukkan a neve, mint akinek Schadl György a kar elnökeként segített vizsgákat „intézni”, akár úgy is, hogy Nagy helyett más ment el vizsgázni a Pécsi Tudományegyetem jogi karán – az egyetem belső vizsgálata ugyanakkor nem tárt fel szabálytalanságokat e téren. Szintén őt vélte Hadházy a nyomozati iratokban az akár Rogán Antalra és feleségére is illő keresztnevek társaságában felbukkanó „Tóni, Barbara és Ádám” hármas egyik tagjának, de az ügy ezen szálát és a három személy kilétét nem igazán vizsgálták a nyomozó hatóságok.

Tóni, Barbara és Ádám a Schadl-Völner-ügyben: Polt Péter szerint talán igen, de akkor sem

Hadházy Ákos kitart amellett, hogy Rogán Antal minisztert, a feleségét és a kabinetfőnökét takarhatja a Schadl-Völner-ügyben előkerült "Tóni. Barbara és Ádám", ezért kérdésekkel sorozta meg a legfőbb ügyészt a témában. Polt Péter válaszait így foglalnánk össze: ki tudja, de mindegy is.

Ami viszont biztosan összeköti Rogán kabinetfőnökének, Nagy Ádámnak a cégét, a Nadan Property Kft.-t és a végrehajtói karnak irodákat bérbeadó és a kartól egyúttal ingatlant vásárló, Lotharidesz Balázs által tulajdonolt Monk Property Kft.-t az az, hogy mindkét kft-nek ugyanaz a könyvelője és még ugyanaz az ügyvéd is gründolta őket. Ahogy arra korábban Hadházy szintén felhívta a figyelmet, ezenkívül a cégek közötti összefüggés a székhelyhasználati jogosultságokon is tetten érhető, mivel Nagy Ádám a saját cégének székhelyén adott székhely-használati jogosultságot Lotharidesz cégének.

Végrehajtókért Alapítvány – van, de minek?

Kicsit kilóg a fenti listából a végrehajtói karhoz köthető negyedik szervezet, hiszen ez nem egy vállalkozás, hanem egy 1999-ben alapított nonprofit szervezet, a Bírósági Végrehajtókért Alapítvány. Alapszabály szerinti célja „a bírósági végrehajtói szervezet tagjainak, családjainak fokozott védelme és támogatása, a jelölti képzés szakmai színvonalának biztosítása – az alapítóval együttműködve – a munkából hosszabb időre kieső végrehajtó és családja szociális segítése, a nyugat-európai jogharmonizáció folyamatában való részvétel és a csatlakozás szakmai részének elősegítése”.

Több mint 9 milliárdos nyeresége volt 2022-ben a végrehajtóknak

Schadl pénzmosással vádolt felesége keresett az egyik legjobban.

A hvg.hu forrásai szerint azonban, ha kezdetben ez működött is, az utóbbi években az alapítvány gyakorlatilag „tetszhalott” állapotban van, és lényegében nem csinál semmit. Ami biztos, hogy a kuratórium elnöke Jeney Orsolya (idén június 30-ig) végrehajtó, az igazságügyi tárca korábbi helyettes államtitkára. Az is biztos, hogy az utóbbi öt évben az alapítványnak összesen nem volt 2 milliós bevétele, az ötből négy évet zárt mínuszban és közhasznú célokra évi pár ezer forintot költött.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Varga Juditék a végrehajtók új elnökéről: Tényleg évfolyamtársak voltak a miniszterrel, de 400-an diplomáztak akkor

Reagált az Igazságügyi Minisztérium is arra, hogy egy egyetemi évfolyamtársa lett a végrehajtói kar elnöke. Lupkovics Beáta úgy lett elnök, hogy alig egy éve végrehajtó. Közben, másfél évvel azután, hogy az előző elnököt, Schadl Györgyöt letartóztatták, megszólalt a kart felügyelő hatóság elnöke is, jelezve: a szakmának meg kell tisztulnia.

Lengyel Tibor Itthon

Még nyomoznak a Schadl-barát mentős cégének 50 ezres Covid-tesztjei ügyében, hallgat a végrehajtói kar hivatalvezetője

Mi került 50 ezer forintba egy koronavírus gyorsteszten, amit a végrehajtói kar Schadl György egy barátján keresztül vett? – erre is keresi még a választ a rendőrség. A szerződés aláírói, a kar hivatalvezetője – akinek az élettársa a Schadl-Völner büntetőper egyik vádlottja – és a Schadl-barát mentős cégvezető is hallgat. Utóbbit egy rejtélyes szatyor tartalmáról és 20 millió forint sorsáról is hiába kérdeztük.