szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nagy költekezés közben érdemes odafigyelni, hiszen a nem tisztességes kereskedők is ugyanúgy készülnek a pénzszórásra.

Az év végének egyik legfontosabb időszaka jön a vásárlók számára: jön a Black Friday, amikor elképesztő mennyiségű pénzt vagyunk képesek elkölteni. Igen ám, de ilyenkor jellemzően több a boltok részéről a trükk is, így a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) összegyűjtötte az online vásárlással és a csomagkézbesítéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Számos webshop alkalmaz úgynevezett sötét megoldásokat (dark patterns), amelyekkel tisztességtelen módon, az emberi psziché jellemzőit kihasználva befolyásolják a döntéseinket.

„Már csak 5 darab elérhető.”

„Még 22 ember nézi ezt a terméket.”

Ismerős mondatok? Nos, nemcsak ön, hanem általában más is gyorsabban kattint ilyenkor a kiválasztott termék és hajlamosabbak vagyunk nem megalapozott vagy akár kifejezetten hátrányos döntést hozni: például nem nézünk meg más termékeket vagy más weboldalakat az árak összehasonlítása érdekében.

A sötét mintákról itt írtunk bővebben:

Meddig érdemes lefelé görgetni a webshopnál, tényleg minden pipát be kell x-elni? - így kerülhetjük el, hogy átverjenek minket a nagy akcióknál

Black Friday, karácsony - ez a két szó sokakat már most az őrületbe kerget, az szinte elkerülhetetlen, hogy ilyenkor ne töltsünk valamennyi időt ajándékok vásárlásával. A portékáikat a neten áruló cégek közül páran pedig alig várják, hogy elvesszünk a sötét mintáikban. Igen, a sötét mintákban, amiknek vélhetően már ön is bedőlt jó párszor, anélkül, hogy észrevette volna.

Az se mindegy, hol vásárolunk

Az NMHH tanácsai között szerepel az is, hogy legyünk körültekintőek a weboldal kiválasztásánál is, az eddig ismeretlen, de a kiemelkedően kedvező ajánlatokat kínáló webáruház vagy online piactér például alapból gyanús, ilyenkor érdemes ellenőrizni a kereskedőket, olvassuk el a véleményeket, tájékozódjunk.

Azzal is csökkenthetjük a kockázatot, ha előre utalás helyett az utánvételes fizetést választjuk. A frissen regisztrált, „előéletmentes” eladó is gyanús lehet. Mindig ellenőrizzük, hogy az eladóhoz vagy a termékhez vannak-e felhasználói értékelések és vélemények.

Webáruházaknál mindig nézzük meg a webhely URL-jét.

Ha https:// helyett csak http://-vel írják, máris gyanakodjunk, az „s” ugyanis a biztonságot jelenti.

Ha a böngésző címsorában egy biztonságos webhelyen (https) egy lakatot is látunk, az jó jel. Ahol viszont nincs lakat, ott se nevet, se jelszót, se bankkártyaadatot ne adjunk meg – ajánlja az NMHH.

Előre tervezni

Karácsonyhoz közeledve egyre fokozottabb lesz a csomagforgalom, ezért érdemes az online vásárlásokat is minél korábbra időzíteni, hogy a kiválasztott termék időben megérkezhessen.

Amikor már megrendeltük a csomagot, gyanakodjunk, ha a futárszolgálat üzenetének tűnő SMS vagy e-mail szövege magyartalannak tűnik, az e-mail feladójának címe eltér a futárszolgálat hivatalos e-mail-címétől, vagy az üzenetben található link nem a futárszolgálat hivatalos oldalára navigál. Ezekre a linkekre kattintva ugyanis könnyen adathalász weboldalakon találhatjuk magunkat.

Ha külső sérüléssel érkezik meg a csomag, arról mindenképpen szólni kell a futárnak, aki a kézbesítési okiraton jelzi a sérülést. Ha csak felbontás után derül ki, hogy sérült vagy hiányos az áru, akkor a címzett a kézbesítést követő három munkanapon belül tudja a postai szolgáltató felé a sérülés tényét írásban jelezni és jegyzőkönyvbe vetetni. Ilyenkor a kártérítési igényt is jelezni lehet.

Ajándékok online beszerzése harmadik országból

Ha a Távol-Keletről, az Egyesült Királyságból vagy más EU-n kívüli országból szeretnénk beszerezni a kiszemelt ajándékot, tartsuk szem előtt, hogy 2021. július 1-től minden ún. harmadik országból érkező e-kereskedelmi postai küldemény automatikusan áfa-kötelessé vált és vámeljárás alá esik.

Ez azt jelenti, hogy az Európai Unió valamennyi országában megszűnt az unión kívülről érkező, 22 euró alatti áruk áfamentessége, a 150 euró feletti értékűekre pedig – a korábbiakhoz hasonlóan – vámot is kell fizetni.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!