A Mészáros-féle Opus vezérigazgatója elmagyarázta, mitől vannak olyan eredményei a cégnek, mintha egy párhuzamos valóságban működne
Interjút adott az Indexnek Lélfai Koppány, aki az ismert felcsúti exgázszerelő cégcsoportját vezeti. A beszélgetésből kiderül, hogy elégedett, a csoport sikeres, stabil, és most már konszolidálódik, az "erőteljes expanziós időszak" lezárult. Nem sokkal később már arról beszélt, hogy azért több irányban is terjeszkednének tovább. Konkrétumokról nem esett szó.
"Mészáros Lőrinc a cégcsoport legnagyobb részvényese, nem titok, ez egy nyilvános információ. A társaság mindennapi életében nem vesz részt, a többi részvényeshez hasonlóan a közgyűlés útján gyakorolja a részvényesi jogait"
– mondta az Indexnek adott erősen pr-szagú interjújában Lélfai Koppány, az Opus Global Nyrt. vezérigazgatója. Lélfai másfél éve van az Opusnál, korábban a Budapest Bank korábbi elnök-vezérigazgatója volt, így a nagyjából minden elképzelhető területen érdekelt cégcsoport palettájáról elsőként a pénzügyekről, konkrétan a korábbi munkahelyét beolvasztó MBH Bankról kérdezték.
Azt mondta, mindannyiunk jól felfogott érdeke, hogy a pénzügyi piacon éles verseny legyen, vagyis az MBH révén valódi riválist kapjon az OTP. Szerinte ebből a versenyből mindenki csak profitálhat, ahogy a vállalatok, úgy a magánszemélyek is.
Magáról az Opusról azt mondta, hogy "az elmúlt évek erőteljes expanziós időszakát már lezárták," és folytatásban már sokkal inkább "a hatékonyság növelésére, a szinergiák kiaknázására" koncentrálnak. Azt mondta, ez már csak azért is elkerülhetetlen, mert a pandémia után közvetlenül jött a háború, sok a kérdőjel, ilyenkor az is sérülékennyé válhat, aki eddig mindvégig stabilnak hitte magát.
"Felszínre kell hozni a belső értékeket, megnézni, hol vannak azok a tartalékok, amelyekből növekvő pályán maradva profitálhatunk."
Az interjú során később ugyanakkor konkrétan arra kérdez rá az Index, hogy mik a további tervek a turizmusban, az energiapiacon, az élelmiszeriparban és az építőiparban. Turizmusban a Hunguest Hotels miatt érdekeltek, erről kapásból azt mondja, hogy "folyamatosan monitorozzák" az új lokációkat, szállodavásárlásokat és az idegen tulajdonban lévő szállodák üzemeltetési jogának elnyerését is. A környező országokban is "nyitott szemmel" járnak.
Ami az energiapiacot illeti, az ország energiafelhasználása rövid úton hatalmasat nő majd (például a sorra betelepülő akkugyárak miatt). Így megkérdezték, hogy vannak-e már a csőben újabb felvásárlások a területen. Ezzel kapcsolatban Lélfai azt mondta, "egy mozgó célpontra lövünk". Itt is mondta, hogy az expanziós időszak lezárult, de nyitott szemmel járnak.
Az építőiparről az Index nem is kérdezett semmit, csak megállapította, hogy az Opussal "markánsan" érintettek benne. Valóban, Mészáros Lőrinc V-Hídja intézi konzorciumban például a Budapest–Belgrád vasútvonal hazai szakaszának építését. Lélfai minderről azt mondta, hogy olyan nagy infrastrukturális beruházásokban vesznek részt, amelyek Magyarország versenyképessége, az életminőség javítása szempontjából megkerülhetetlenek. És hogy ugyanez igaz a víziközmű-beruházásaikra is.
Ismert, hogy az Opus, vagyis tagcégei szakmányban nyerik az állami tendereket, a milliárdos megrendelések kormányközeli nagyvállalkozók zsebét tömik. Ez a téma így került elő az interjúban:
"Index: Egyetért azzal, hogy az Opus leginkább úgy húzhatná ki a kritikusai méregfogát, hogy az állami megrendelések mellett minél nagyobb arányban nyer el piaci alapon beruházásokat, illetve nemcsak itthon halmozza a közbeszerzéseket, hanem az ország határain kívül is?
Lélfai: Ezzel nehéz lenne vitatkozni, de azt látni kell, hogy a tagvállalataink jelentős része már most is érdemi tényező az exportpiacokon, a turisztikai üzletág pedig a lakosságot szolgálja ki. Természetesen voltak és vannak állami megrendeléseink, hiszen az építőiparban olyan stratégiai feladatokat látunk el, olyan volumenű beruházások végrehajtásában veszünk részt, amelyeknél kizárásos alapon csakis az állam lehet a megrendelő. Feltehetően a jövőben is meglesznek ezek a megrendelések, hiszen ezek hosszú távúak és hatásúak, Magyarország versenyképessége szempontjából folyamatosan kell végezni őket. Ezzel együtt nagyon fontos számunkra, hogy a külpiacokon is dinamikusan növekedjünk."
Az Index felvetette, hogy az Opus a Budapesti Értéktőzsdén több szempontból is hozza már a blue chipek szintjét, és megkérdezték, hogy Lélfai egy polcon látja-e az Opust az OTP, Mol, Telekom, Richter kvartettel. Válasza röviden: igen.
Lélfai azt a kérdést is megkapta, hogy volt-e itt egyáltalán gazdasági válság az Opus szemével nézve, hiszen a csoport első féléves pénzügyi eredményei olyanok, mintha egy párhuzamos valóságban erősödnének. Lélfai szerint a kiemelkedő teljesítményük annak köszönhető, hogy ahol csak lehetett, konkrét lépéseket tettek a hatékonyságnövelés, a szinergiák kihasználása felé. Például korábban külön menedzsment irányította a két nagy gabonafeldolgozójukat, a Kall Ingredientset és a Viresolt, illetve energetikában a Tigázt és a Titászt is. Összevonás jött, most már egy-egy menedzsment irányítja ezeket. Az összehangolt működésüket egy Forma–1-es csapat boxutcai teljesítményéhez hasonlította.
Nyitóképünkön Lélfai Koppány Tibor, az Opus Global Nyrt. vezérigazgatója beszédet mond az Opus Titász Zrt. Debrecen nyugati határában megépült Macs 132/22kV-os áramhálózati alállomásának átadásán 2023. október 10-én. Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.