szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az e-kereskedelem legújabb felívelő sztárja alig pár hónapja érhető el Magyarországon, de máris komoly szereplővé lépett elő az Amazon, a Shein vagy az Etsy mellett. A kínai tulajdonban levő cég most igyekszik megválaszolni a gyors előretörésével és működésével kapcsolatos bírálatokat.

Embertelen munkakultúra, adatlopás, irreális olcsó árak – az internetes kereskedelem legújabb üstököse, a kínai tulajdonban levő Temu ellen ezek a vádak is megfogalmazódtak az utóbbi időben, ezekről mi is írtunk a céget bemutató cikkünkben a múlt héten.

Mindenkit utolér a szuperolcsó kínai kütyük rohama: mit tud a Temu, amit még a Shein sem?

Tavaly ősz óta Magyarországon is hódít a Temu, csak úgy ömlenek a közösségi médiából filléres ajánlatai. Az új társaság elképesztő ütemben terjeszkedik a világban, benyomult a nála alig idősebb Shein vadászterületére, rögtön ki is robbant köztük a háború.

A cég most levélben reagált a cikkünkben is olvasható vádakra. Ebben a Temu a munkakultúrával kapcsolatban arról írt, hogy beszállítóinak minden iparági szabályozásnak és egyéb előírásoknak meg kell felelniük, így tiltott például a kényszermunka vagy a gyerekmunka alkalmazása a velük kapcsolatban álló kereskedőknek és gyártóknak egyaránt. Partnereinek tiszteletben kell tartaniuk ugyanakkor a dolgozók egyesülési szabadságát, a munkáltatóknak pedig „időben és minden helyi szabálynak megfelelően” kell megfizetniük a béreket – áll az állásfoglalásban, amelyben hozzáteszik azt is, fenntartják maguknak a jogot arra, hogy azokkal a beszállítókkal, akik nem tartják tiszteletben a törvényi előírásokat és a fenti magatartási kódexet, szerződést bontsanak. Ezek a normák és gyakorlatok nem térnek el a többi nagy e-kereskedelmi platformétól, például az Amazontól, az Etsytől vagy az eBay-től – teszik hozzá.

A Temut érő másik nagy bírálatcsomag az adatkezelési gyakorlatot érinti. A cég ezzel kapcsolatban részletes tájékoztatást juttatott el a szerkesztőségünkhöz, amelyben nemcsak saját gyakorlatukat mutatják be, de azt összevetik több versenytársukéval (a Sheinről nem esik szó). Azt emelik ki, hogy a Temu „csak egyetlen céllal gyűjt információkat, hogy e-kereskedelmi szolgáltatást nyújtson felhasználóinak, és fejlessze azt”.

Ebbe belefér a keresési előzmények megőrzése, vagy az, hogy a felhasználó maga is feltölthet médiatartalmat az oldalra – például egy reklamáció esetében –, azt azonban fontosnak tartják kiemelni, hogy a rendszer nem nézi ezeket a képeket. Összevetik ugyanakkor azt, hogy a Temu és az Amazon app használatával milyen adatok felhasználására ad egy user engedélyt, kiemelve, az Amazonnal ellentétben ők nem férnek hozzá szenzitív adatokhoz, a telefonon tárolt egészségügyi információkhoz vagy „egyéb adatokhoz” sem.

Azt is kiemelik, hogy a Temu nem kér hozzáférést a felhasználó fotóihoz, kontaktjaihoz, és a megrendelésnél nem kér adatot a tartózkodási helyéről sem. Ezen túl a cég „nem árulja vevői adatait”, és nem osztja meg a fizetési információkat kereskedőivel vagy logisztikai partnereivel. Ha pedig a vásárló olyan fizetési módot használ, mint az Apple Pay vagy a PayPal, a Temu a fizetés részleteiről sem kap adatokat. Azt is hozzáteszik, hogy a Google Play Store-ja, vagy az Apple App Store-ja már önmagában szigorú feltételeket szab. A vásárlók biztonsága érdekében 2023 novemberében kettős autentikációt vezettek be, és részt vesznek az etikus hackereket tömörítő HackeOne hibákat kiszűrő programjában is.

Ami a Temu árait illeti: a reakcióban arról írnak, hogy a cég közvetlenül a gyártókkal áll kapcsolatban, a közvetítők kizárásával pedig a vásárlók gyakorlatilag nagykereskedelmi áron juthatnak hozzá a platformon elérhető termékekhez, ez magyarázza az olcsóságot. (Arról a levélben nem esik szó, mennyire igyekeznek a beszállítókkal folytatott tárgyalások során minél alacsonyabb árakat kicsikarni a nagy forgalomért cserében.)

Azt pedig, hogy a termékeik nagy része Kínából érkezik, azzal magyarázzák, hogy jelenleg ez az ország a legfontosabb gyártóbázisa a világ legtöbb használati eszköze esetében.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!