szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az alkalmazás tulajdonosa, a ByteDance mellett további nyolc tartalomgyártó is perre megy, mert a TikTok betiltásával megszűnnének a bevételi forrásaik.

Fellebbezést nyújt be a TikTok az ellen az amerikai törvény ellen, amely betiltaná a közösségi oldal használatát az Egyesült Államokban, amennyiben a kínai tulajdonos, a ByteDance nem adja el kilenc hónapon belül – számolt be a BBC.

A TikToknak jelenleg mintegy 170 millió amerikai felhasználója van. Az alkalmazás betiltásáról szóló törvényt még áprilisban írta alá Joe Biden amerikai elnök, miután felmerült, hogy a felhasználók adatait az alkalmazáson keresztül eljuttathatják a kínai hatóságokhoz. Az amerikai Igazságügyi Minisztérium ugyanakkor korábban arra is figyelmeztetett, a kínai vezetés a TikTokot propaganda terjesztésére használhatja az amerikai felhasználóknál.

A ByteDance tagadja, hogy bármilyen összeköttetésben lenne a kínai hatóságokkal, a betiltásáról szóló törvényt pedig „a szólásszabadságba történő extrém beavatkozásnak” minősítette. A jogszabályt ellenzők azzal érvelnek, hogy az olyan törvények, ahol a kényszer-értékesítés vagy a betiltás között kell választani (angolul ezt divest-or-bannek nevezik, szó szerint értékesíteni vagy betiltani), az autoriter rendszerek számára kedvezhetnek. Az elnyomó rendszereknek ugyanis a törvény precedensértékkel bírhat, ami után hivatkozhatnak a TikTok betiltására az Egyesült Államokban, ha a saját állampolgáraik esetében korlátozni akarják a külföldről származó információhoz és tartalomhoz való hozzáférést.

A ByteDance hétfőn egy háromtagú fellebbviteli bírói testület előtt szóbeli meghallgatáson fellebbez a kényszer-értékesítését előíró törvény ellen Washingtonban, és kéri, hogy az Egyesült Államok alkotmánya alapján nyilvánítsák azt alkotmányellenesnek. A tulajdonos mellett nyolc tartalomgyártó is beperli az Egyesült Államokat, mert a közösségi platform betiltásával megszűnne a bevételük.

A TikTok tulajdonosa szerint az amerikai kormány nem bizonyította, hogy a TikTokon keresztül valóban eljutottak volna a felhasználók adatai a kínai vezetéshez. A CNN emlékeztet arra, hogy a kínai kormány tavaly úgy fogalmazott, „határozottan ellenzi”, hogy az Egyesült Államok a TikTok kényszer-értékesítésére kötelezze a ByteDance-t.

Egyelőre nem tudni, mikor dönthet a fellebbviteli bíróság arról, hogy felfüggeszti-e a törvény végrehajtását. A jogszabály ugyanakkor január 19-i határidőt szab a ByteDance-nek az eladásra, így még várhatóan azelőtt döntenek a törvény végrehajtásáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!