Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Egy hangfelvétel leiratát mutatta be a Telex, amely szerint a magyar RTL nem sokkal korábban elküldött vezetője és a luxemburgi RTL Group egyik társ-vezérigazgatója beszélgetnek Lázár János nyomásáról és arról, hogy a kormány reklámadóval fenyeget.
Lázár János azt kérte, hogy magyar legyen az RTL menedzsmentje, a cégvezetés pedig a reklámadó miatt elfogadta ezt – erről beszélgettek az RTL vezetői még 2015-ben egy vélhetően titokban rögzített beszélgetés szerint, amelynek a leiratát a Telex mutatta be.
A portál arról ír: a hozzájuk került hangfelvételen Guillaume de Posch, az RTL Group társ-vezérigazgatója és Dirk Gerkens, a magyar RTL nem sokkal korábban elbocsátott vezérigazgatója beszéltek. Gerkens egy ponton arra utalt, hogy a kormánytól érkezett a kérés, hogy küldjék el őt: „Lázár megkér, hogy váltsátok le a vezetőséget, és ti ezt teljesítitek”. Erre válaszul De Posch azt mondta: „Hívhatod ezt megegyezésnek, szerintem nem ez a megfelelő szó. Ez csak a kormánnyal való kapcsolatunk értelmezésének kérdése.”
Amikor pedig arra válaszul, hogy azért a vezetőségből többeket is a helyükön hagytak, Gerkens arról beszélt, hogy az üzleti tevékenységért felelős igazgató személye Lázár kérésére változik meg, akkor De Posch azt felelte neki: „Igen, az ő kérése volt, hogy magyar vezetés legyen. (…) Nem fogok kitalálni egy történetet. Nem mondom azt, hogy mi kívántuk ezt a magyar menedzsment kialakítását. Nyilvánvaló, ha nem lett volna ez a reklámadó, akkor nem tartanánk most itt.”
Lázár János ebben az időben épp a Miniszterelnökséget vezette miniszterként. A reklámadó ötletét egy évvel korábban, 2014-ben dobták be, az akkori szabály első verziójában úgy intézték a részleteket, hogy az összes ilyen adó felét az RTL-nek kellett volna befizetnie (később a kormány meghátrált, 0 százalékosra vitte le az adó kulcsát, de bármikor bevezethetik újra, miután az Európai Bíróság kimondta, hogy nem sért uniós jogot, mert az adóztatás állami hatáskör).
Az érintettek közül Lázár – akinek a pályafutása azóta sok kanyart vett, most épp építési és közlekedési miniszter – azt mondta a Telexnek:
„Erre a konkrét esetre nem emlékszem, de ha így történt, akkor arra büszke vagyok, mert mindig is azt vallottam, hogy az lenne a jó, ha a hazánkban működő külföldi cégek minél inkább magyar vezetőket alkalmaznának.”
A magyar RTL a külföldi anyacéghez irányította tovább a portált, az RTL Group pedig azt írta, hogy Gerkens munkaviszonyának megszüntetését a magyar bíróság jogszerűnek találta, de Luxemburgban folyamatban van egy jogi ügy még.
Gerkens és az RTL nyolc éven át pereskedtek. Elsőképp az egykori vezérigazgató perelte be a volt munkahelyét, akik viszont egy belső vizsgálat után úgy találták, hogy visszaélésszerűen kezelte az RTL vagyonát, úgyhogy ők is pert indítottak. Sok kör után 2023-ban jutottak el jogerős ítéletig, Gerkenst a Kúria 135 millió forint kártérítés megfizetésére kötelezte.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.