szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Patrick Soon-Shiong korábban, a Washington Post tulajdonosához, Jeff Bezoshoz hasonlóan nem engedte, hogy a rovat szerkesztőségi állásfoglalásban támogassa Kamala Harrist.

Mesterséges intelligencián alapuló elfogultságmérőt akar elhelyezni a Los Angeles Times cikkeiben a lap tulajdonosa – írja a Guardian.

A techmilliárdos Patrick Soon-Shiong ezen tervéről egy podcastműsorban beszélt, amelynek az egyébként konzervatív nézeteket valló házigazdája, Scott Jennings maga is csatlakozik az LA Times szerkesztőségéhez.

Soon-Shiong elképzelése persze újabb vihart szabadított el a lapnál, ahol mostanra a napi rutin részévé váltak a felmondások. Legutóbb a milliárdos azt is megakadályozta, hogy a szerkesztőség véleményrovata bejelentse Kamala Harris támogatását Donald Trumppal szemben.

Az elfogultságmérő Soon-Shiong tervei szerint jelezni fogja az olvasónak, hogy melyik oldal felé húznak az általa olvasott cikk forrásai, és egyetlen kattintással hozzá tud majd férni a másik oldal érveihez is.

A milliárdos arról is beszélt, hogy a kulisszák mögött, titokban zajlott az alkalmazás fejlesztése, és ha minden jól megy, januárban debütálhat is.

Soon-Shiong bejelentése gyorsan kiváltotta a szerkesztőség dolgozóinak többségét képviselő szakszervezet rosszallását:

„A lap tulajdonosa nyilvánosan azt állította, hogy munkatársai elfogultak, anélkül, hogy bizonyítékokat vagy példákat hozott volna fel” – áll a közleményben.

Az elfogultságmérőt azt követően jelentette be Soon-Shiong, hogy korábban már jelezte, hogy több konzervatív hangot szeretne a lap véleményrovatába. Ezen vérfrissítés keretein belül érkezik majd Jennings is a laphoz, aki sietett is kijelenteni, hogy azokat az amerikaiakat kívánja képviselni, akik úgy érzik, hogy a hagyományos médiafelületeken nem vettek eddig róluk tudomást, vagy ha igen, akkor is csak gúnyt űztek belőlük.

Nem Soon-Shiong az egyetlen, aki az elnökválasztási kampány véghajrájában találta ki, hogy a birtokában lévő lapban ne jelenjen meg támogató állásfoglalás a demokraták jelöltje mellett, így tett Jeff Bezos a Washington Posttal is. Erről az ügyről az alábbi cikkünkben olvashat:

Cenzúrázott a tulajdonos a Washington Postnál, máris elveszett az előfizetők tizede

Szakmai vihar kerekedett az USA-ban, amiért két lap tulajdonosai nem engedték a szerkesztőségeknek, hogy kiálljanak Kamala Harris mellett. Az ilyen állásfoglalások hatása csökkent, és a lapok a semlegességükkel meg akarják akadályozni, hogy olvasókat veszítsenek a polarizált társadalomban. Ám lehet, hogy a dolog fordítva sül el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!