szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az OKSZ élelmiszer-kereskedő tagjai „remélik, hogy a hazai termelők, beszállítók is csatasorba állnak az infláció elleni harcban” – írja a szervezet a közleményében, miután a kormány újabb termékeket vonna be az online árfigyelő rendszerbe.

Szerdán számolt be a HVG a kormány azon szándékáról, hogy további termékkategóriákra terjeszti ki az online árfigyelő szabályait, így 100 termékre emelheti a megfigyelt termékek körét.

A kormány jelenleg a rendszer olyan termékkörökre való kiterjesztését vizsgálja, mint a halak, kávé, tea, rizs, további tejtermékek (pl. tejszín), marhahús, sertéskolbászok, zsemle, édességek, kakaópor.

Az NGM szerint azért kell kiterjeszteni az árfigyelős termékkört, mert a legfrissebb adatok szerint az élelmiszer-infláció meghaladja az 5 százalékot. Ebben nemzetközi tényezők (a nyers tej, gabona árának emelkedése) játszanak szerepet – ismeri el a szaktárca –, azonban egyes termékek esetén jelentős kiskereskedelmi árrésemelkedést is tapasztalhattunk.

Reagált az OKSZ: a termelő is küzdjön az infláció ellen

A nagy élelmiszerláncokat tömörítő szervezet csütörtök délelőtt közleményt adott ki, amelyben azt írják: az OKSZ „élelmiszer-kiskereskedő tagvállalatai üdvözlik a Nemzetgazdasági Minisztérium azon törekvését, hogy az élelmiszerárak alakulását szorosan figyelemmel kíséri a magyar családok védelme érdekében”.

Szerintük „az alapvető élelmiszerek fogyasztóiár-képzését eddig is az erős verseny határozta meg, amelynek az alapja a tisztességes beszerzési ár. Ezért fontos, hogy a hatékonyság erősítésének, illetve a vásárlói igények magas színvonalú kielégítésének igénye az élelmiszer-ellátási lánc minden pontján érvényesüljön” – írják, utalva tehát arra, hogy a termelői ár épp annyira közrejátszik a fogyasztói ár alakulásában, mint a kereskedelmi árrés.

Hozzáteszik: „A kereskedők olyan kínálati portfólió kialakítására törekszenek, amely egyaránt figyelembe veszi a vevők elvárásait, fogyasztói szokásait, valamint a – lehetőség szerint hazai – élelmiszer-szállítók kapacitásait, ajánlati kondícióit.”

Az OKSZ élelmiszer-kereskedő tagjai remélik, hogy a hazai termelők, beszállítók is csatasorba állnak az NGM és az OKSZ mellett az infláció elleni harcban – zárul a közlemény, ezzel gyakorlatilag továbbdobva a forró krumplit a partnerek felé, és burkoltan őket szólítják fel arra, hogy csökkentsék ők is az árakat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!