szerző:
Rácz Gergő
Tetszett a cikk?

Egy felmérés szerint 2024-ben globális szinten is csúcsra jár a céges felvásárlási piac, ebből a hullámból Magyarország sem marad ki.

Az A&O Shearman 2024-es globális jelentése alapján a felvásárlási piac fellendülőben van, a globális M&A (összeolvadások és felvásárlások) ügyletek összértéke 2024-ben meghaladta a 2023-as szintet: az előző évi alig 2900 milliárd dollárról 2024-ben közel 3170 milliárd dollárra nőtt a londoni tőzsde adatai alapján.

Az Egyesült Államok, Európa és Ázsia csendes-óceáni térsége magasabb M&A tranzakciós értéket ért el 2024-ben: az Egyesült Államok mintegy 1440 milliárd dollárt, Európa 707 milliárd dollárt, illetve Ázsia csendes-óceáni térsége valamivel kevesebb mint 610 milliárd dollárt. A londoni tőzsde adatai szerint 2024-ben a közép-kelet-európai M&A-piacon 1474 tranzakciót bonyolítottak le összesen közel 23,1 milliárd dollár értékben, ami enyhe növekedést jelent a 2023-as 1598 ügyletből származó közel 21,5 milliárd dolláros értékhez képest.

Sahin-Tóth Balázs, az A&O Shearman Budapest M&A praxisának vezető ügyvédje elmondta: „A közép-kelet-európai M&A-aktivitás a tágabb értelemben vett európai gazdaság elmúlt néhány évre jellemző kihívásai közepette is stabil szinten maradt. Eközben az amerikai M&A-piac résztvevői optimistán fogadták az új amerikai kormányzatot, miközben az amerikai részvénypiacok – részben a dereguláció nyomán várható M&A-piaci fellendülésre számítva – általában emelkedést mutatnak.”

A mesterséges intelligencia iránti érdeklődés erősen befolyásolja az új amerikai kormányzat szakpolitikai javaslatait. Donald Trump elnök támogatását fejezte ki a nyílt forráskódú MI-modellek iránt, és kijelentette, hogy hatályon kívül fogja helyezni elődje biztonságos, megalapozott és megbízható mesterséges intelligenciáról szóló végrehajtási rendeletét. Ez világszerte új lehetőségeket nyithat meg az ágazatban.

Idén jóval kedvezőbbnek tűnnek a nem tőzsdei befektetésekből való exit kilátások, mivel mind a tőzsdei bevezetések, mind a tőzsdén kívüli ügyletek felpörgése várható. A Bain & Company elemzése azt mutatja, hogy 2023 végén rekordszámú, 28 ezer vállalat volt a globális magántőkealapok portfóliójában, és ezek összértéke meghaladta a 3000 milliárd dollárt. Sok magántőkealap-kezelő most – kedvezőre forduló piaci feltételek esetén – szeretne kiszállni ezekből a befektetésekből. Ezt a folyamatot tovább erősítheti, hogy az új amerikai elnök várhatóan csökkenteni fogja a társasági adót, hogy az így felszabaduló tőke megkönnyítse a vállalatoknak a növekedési stratégiájuk részeként megvalósítandó felvásárlásokat. 

Európában olyan szabályozási lépések vannak készülőben, amelyek – megvalósulásuk esetén – várhatóan tovább élénkíthetik az M&A-piacot. Kőmíves Attila, az A&O Shearman Budapest versenyjogi praxisának vezető ügyvédje szerint: „A Mario Draghi által jegyzett uniós versenyképességi jelentés tranzakciókat érintő egyik legfontosabb javaslata az innováció hangsúlyosabb támogatása. Például, ha egy versenyjogi engedélyezés során a hatóság versenyproblémát azonosít, akkor a javaslat szerint a felek ezt azzal is feloldhatnák, ha megfelelő összegű K+F befektetést vállalnak. Egy másik fontos javaslat szerint a versenyjogi szabályok finomhangolásával kellene segíteni a határokon átnyúló konszolidációt a szétaprózott európai távközlési és katonai/védelmi szektorokban.”

A kutatás alapján Európán belül a közép-kelet-európai piacon is a globális trend érvényesült, vagyis kevesebb ügyletből nagyobb tranzakciós összértéket ért el a közép-kelet-európai régió, 2024-ben közel 23,1 milliárd dollár értékű tranzakció valósult meg 1474 ügyletből. Ez enyhe növekedést jelent a 2023-as, 1598 ügyletből származó közel 21,5 milliárd dolláros értékhez képest.

Magyarországon 2024-ben 57 tranzakciót kötöttek mintegy 4,751 milliárd dollár értékben, ami jelentős növekedés a 2023-as 73 ügyletből származó, mindössze 156,68 millió dolláros összértékhez képest. Az óriási értékbeli növekedés mögött egy nagy tranzakció áll: az állami Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. és a VINCI Airports nemzetközi reptér-üzemeltető 2024 júniusában közösen megvásárolták a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér koncessziós társaságát a többek között az AviAlliance, a Malton és a CDPQ alkotta eladói konzorciumtól, 3,2 milliárd dollár értékben, 1,23 milliárd dollár nettó adósságállománnyal. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!