szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Szerinte ez logikus lépés lenne, kérdés, kinek kell egy olyan vállalat, amely évente közel tízmilliárd dollár veszteséget termel.

Az amerikai szövetségi kiadások lefaragásával és a kormányzat karcsúsításával megbízott Elon Musk szerdán arról beszélt a Morgan Stanley Bank által szervezett konferencián, hogy mindenképpen privatizálni kellene az amerikai postát (U.S. Postal Service – USPS) és a vasúti személyszállításért felelős Amtraket – írja a Reuters.

Sőt, ez valójában csak az első lépés lenne egy olyan magánosítási hullámban, amit Magyarország az 1990-es évek eleje-közepén látott, Musk ugyanis mindent odadobna a magántőke elé.

„Úgy gondolom, hogy logikus lenne mindent privatizálni, amit észszerűen privatizálni lehet”

– mondta Musk. – „Például privatizálnunk kellene a postát és a vasutat is […] Mindent, amit lehet, privatizálnunk kell” – tette hozzá, feltételezve, hogy ehhez azért kongresszusi jóváhagyásra is szükség lehet.

Januári beiktatása után nem sokkal Donald Trump elnök is megjegyezte, hogy szeretné egyesíteni a postát a kereskedelmi minisztériummal, ami a demokraták szerint törvénysértő.

Az amerikai posta a magyarhoz hasonlóan egy pénzügyi fekete lyuk: 2007 óta több mint 100 milliárd dollár (jelen árfolyamon 380 ezer milliárd forint) veszteséget halmozott fel, egyedül a 2024. szeptember végéig tartó üzleti évben 9,5 milliárd dollárt.

Ahogy az e-mail elterjedt, a postát súlyosan érintette a legfontosabb postai osztály, az első osztályú levelek mennyiségének 80 százalékos csökkenése 1997 óta. A forgalom jelenleg az 1968 óta mért legalacsonyabb szinten van. A USPS nem kommentálta Musk megjegyzéseit.

Postaládák az Egyesült Államokban
Pixabay

Az Amtrak nemrég azt közölte, hogy az utasszám 2024-ben már meghaladta a 2019-ben regisztrált csúcsot, miután egy év alatt 15 százalékkal többször, közel 33 milliószor utaztak a vonalain. Ennek ellenére 705 millió dolláros veszteséget kellett elkönyvelniük, ami 9 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban.

„Az Amtrak egy szomorú dolog […] nagyon rossz benyomást kelt Amerikáról” – mondta Musk, amikor összehasonlította az állami vasutat a kínaival.

Az Amtrak Musk szavai után úgy nyilatkozott, hogy a vállalat üzleti teljesítménye erős, a bevétel és az utasszám rekordokat döntöget, és fennállása során először akár valós üzemi nyereséget is tud majd termelni (2019-ben ugyan erre már volt példa, amikor 29 millió dolláros eredményt jelentettek, de akkor bizonyos tételeket, például az amortizációt nem vették figyelembe – itt vélhetően ezekkel együtt is nyereségre számít a vállalat).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!