Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
A szlovén Andradát sikerült a településről kiebrudalni, de a helyiek mégis kapnak akkumulátorgyártásból származó veszélyes hulladékot a nyakukba.
Engedély nélkül tárolt akkuhulladék égett hatalmas lángokkal tavaly a fémhulladék-hasznosító Granulines Invest Kft. alsózsolcai telepén, a kormányhivatal pedig azonnal meg is tiltotta az akkumulátor-gyártásból származó, nehézfém tartalmú hulladékok kezelését a cég számára, néhány hónap múlva azonban mégis kiadta erre az engedélyt – írja az Átlátszó.
Alsózsolca az a település, ahol 2023 őszén óriási vihart kavart a szlovén Andrada megjelenése, amely szintén egy akkumulátorhulladék-feldolgozót szeretett volna telepíteni (a beruházás végül a Pest megyei Sóskúton valósulhat meg). A helyiek összefogtak, még a polgármester is tiltakozott ellene a tulajdonosoknak írt nyílt levelében.
Úgy tűnik, Alsózsolcát mégsem tudták megóvni a környezeti terheléstől, hiszen a magyar Granulines Invest „tavaly augusztusban kísérleti hulladékgazdálkodási engedélyt kapott veszélyes akkuhulladékok gyűjtésére és kezelésére, ám erről semmilyen hír nem jelent meg a településen” – írja az oknyomozó portál.
A 2024. januári tűzről a tulajdonos úgy nyilatkozott, hogy az alumíniumhulladék égett, aminek eloltása nem volt megoldható, az azonban már nem jelent meg a sajtóban, hogy az ellenőrök akkumulátorgyártásból származó veszélyes hulladékot is találtak. A hatóság elrendelte a hulladék elszállítását, és megtiltotta a további átvételt.
Az alsózsolcai cég a SungEel Kft.-től vesz át veszélyes hulladékot, derül ki a bátonyterenyei akkufeldolgozó környezeti hatástanulmányából. A kormányhivatal szerint az átvett, akkugyártásból származó hulladékból a feldolgozás során keletkező por „magas kobalt, nikkel, mangán és lítium tartalommal bír” – írja az Átlátszó.
A tavaly augusztusban kiadott engedély szerint az évi 11 000 tonna nem veszélyes fémhulladék mellett a telephelyen évi 1250 tonna veszélyes hulladék gyűjthető, illetve kereskedelmi céllal évente 3500 tonna nehézfémtartalmú hulladék vehető át.
Mindezt anélkül, hogy a telephely számára környezetvédelmi engedély megszerzését és hatásvizsgálatot nem írtak elő. A telephelyhez legközelebbi lakóházak 200 méterre helyezkednek el – az Andrada üzeme ennél távolabb lett volna.
A cég az Átlátszó kérésére azt válaszolta, hogy minden rendben: „cégünk azóta is – csakúgy, mint előtte – a hatályos jogszabályoknak megfelelően folytatja működését. Cégünknél nem történt hatósági szankcióval járó szabálysértés, illetve lakossági panasz, amely indokolná a médiában való szereplésünket.” Hozzátették: a gyenge gazdasági környezetben minden negatív hír érzékenyen érintheti a vállalat helyzetét. A vállalatnak 2023-2024 között felére esett vissza bevétele, és negyedére a nyeresége.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.