szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Az MF Global ügyfeleinek európai piacokon befektetett, a bedőlt brókercég brit leányvállalata által kezelt...

Az MF Global ügyfeleinek európai piacokon befektetett, a bedőlt brókercég brit leányvállalata által kezelt megtakarításai várhatóan sosem kerülnek vissza a tulajdonosokhoz. A tavaly október végén csődbe ment cég ügyfeleinek számláiról a legújabb hírek szerint nem csak a már eddig megtalált közel 1 milliárd dollárnyi, más számlákon jogosulatlanul landolt vagyon hiányzik, de az a 700 millió dollárt is a veszteségek között könyvelte el a csődbiztos, amelyet az MF Global brit leányvállalata kezelt, s amelyet a KPMG-nél ért utol.

A NYT Dealbook beszámolója szerint mindeddig azért nem írták fel a veszteséglistára a külföldön rekedt vagyont, mert a csődbiztos el akarta kerülni a brit leánnyal a jogi vitát, abban a reményben, hogy visszajuttathatja a pénzt a jogos tulajdonosokhoz, ám mostanra kiderült, a bedőlt brókercég ügyfelei épp úgy járhatnak, mint a Lehman hoppon maradt ügyfelei, akik 2008 óta hiába futnak az európai befektetéseik után.

Az MF Global ügyfelei árupiaci befektetéseinek egy részét a brit leányvállalat kezelt, amelynek vagyona a társaság európai érdekeltségeinek bíróság által kinevezett kezesénél, a KPMG-nél landolt. A KPMG a kezelésében lévő pénzt az MF hitelezőinek kielégítésére használná, és esze ágában sincs azokat az ügyfeleknek visszajutattni.

A veszteségek felmérése során a csődbiztos kiderítette: az MF Global ügyfeleinek árupiaci kereskedési számláiról megközelítőleg 1,6 milliárd dollár hiányzik (a korábbi 1 milliárd körüli becsléssel ellentétben), és további több száz millió dollár sorsa tisztázatlan, amely az értékpapírpiaci kereskedési számlákról hiányzik, s amelynek még egyáltalán nem akadtak nyomára.

A csődbiztoshoz beérkező kérvények alapján egyértelművé vált, hogy az európai állampapírpiaci befektetésein óriásit bukó brókercég szisztematikusan csapolta meg ügyfelei számláját, amelyekről rendre 100 ezer dollárnál kisebb tétel tűnt el. A brókercég az ügyfelektől ellopott pénzből próbálta pótolni saját veszteségeit, és próbált időt nyerni saját hitelezői felé. A cég vezérigazgatója, Jon Corzine ellen még nem indult bírósági eljárás, a volt szenátort mindössze kollégái hallgatták ki néhányszor a Capitoliumban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!