Felcsúton mindent megtesznek, hogy teljesítsék Orbán álmát – a Fradinál szintén, bár ettől Kubatov a legkevésbé boldog
Az NB I. rajta előtt megnéztük, hogyan viszonyulnak a csapatok az MLSZ magyarosítást ösztönző szabályához.
A magyar web tele van olyan helyekkel, ahol amatőr, vagy éppen profi alkotók mindenfajta korlátozás nélkül letölthetővé teszik saját anyagaikat. Zenekarok, írók, képalkotók adják közre műveiket a weben ingyenesen. Miért jó ez nekik? S mit szólnak ehhez a jogvédők?
"Azért döntöttünk így, mert nem vagyunk milliomosok: nincs annyi pénzünk hogy szerzői kiadásban megjelentessük a lemezt és eljuttassuk a boltokba. A nagy kiadók meg csak akkor jelentetik meg a lemezed, ha már ismert zenekar vagy. Maradt az internet meg az, hogy legyen ingyenes." Pruzsina Balázs, a pécsi Peet zenekar basszusgitárosa indokolta így a hvg.hu-nak, októberben miért tették közzé ingyenesen teljes bemutatkozó albumuk anyagát.
Az album angolul és magyarul is hozzáférhető, s már háromezeren le is töltötték a webről. "Nem veszíthet vele a zenekar, hiszen abból a pénzből csináltuk, amit a
"Nem veszthetünk vele semmit" Pruzsina Balázs, Peet © www.peet.hu |
"A kiadók és kereskedők között abnormális viszony van" - jellemzi a terjesztés nehézségeit Szávai Ilona. A rockzenekar és a kiadó is említi, hogy a webes publikálást részben az kényszeríti ki, hogy a hazai kínálatt sokszínűsége csak látszólagos, a kiadványokat nagyon nehéz a közönséghez eljuttatni. A kereskedő azt rendeli meg, amiről hall, és amit a médiában lát; a média pedig keveset foglalkozik kortárs kultúrával. Ezen a szűrőn bizonyos termékeket egyszerűen nem lehet átpréselni.
A magyar web tele van olyan helyekkel, ahol amatőr, vagy éppen profi alkotók mindenfajta korlátozás nélkül letölthetővé teszik saját anyagaikat. A drumandbass.hu az elektonikus zene híveinek kínál publikációs terepe, a Merengő (www.merengo.hu) szövegek és képek publikációs tere, a HÁZ (www.ahaz.net) zenét és szöveget közöl, a legnagyobb hazai kortárs irodalmi portál pedig, a Litera.hu Hadd szóljon! nevű rovatában ad teret bárkinek, saját művei közzétételéhez.
"A szerzői jogi törvény jelenleg mindezt egyáltalán nem gátolja" - mondja a hvg.hu-nak Szinger András az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület jogásza. Tehát saját művet bárki szabadon publikálhat a weben. Az Artisjus azt ajánlja a szerzőknek, hogy ennek ellenére szerződjenek vele, ám ez persze nem kötelező - amúgy pedig díjtalan. Amennyiben valaki más tenné fel a szerző művét a webre, e tekintetben a magyar szabályozás szerint minden szerzőt automatikusan közös jogkezelő szerv képvisel, zeneművek esetében az Artisjus. Május 1-től az irodalmi műveknél megszűnt a közös jogkezelés. Ami a netes publikálást illeti: a szerzőnek jogában áll saját kezébe venni a jogosítást; éppen a médium jellege és rugalmasabb kezelése miatt. Ha az online publikálandó mű nem szerzői kiadásban jelent meg, akkor a szabad netes közzététel ügyében a szerző és a kiadó közti szerződés az irányadó.
Az NB I. rajta előtt megnéztük, hogyan viszonyulnak a csapatok az MLSZ magyarosítást ösztönző szabályához.
Véres és egyéb testnedvektől iszamós romokon kell a jobboldalnak újjáépítenie magát, amihez sok kitartást és erőt kívánok.