szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elkezdődött az egyeztetés az Operaház vezetése és az intézmény szakszervezete, valamint a közalkalmazotti tanács között, az első tárgyalást kedden délután tartották Budapesten.

"A Magyar Állami Operaház vezetősége a rendelkezésre álló dokumentumokat átadta a szakszervezetnek és a közalkalmazotti tanácsnak, a további dokumentumokat pedig jóváhagyás után rendelkezésre bocsátja" - mondta Várkonyi Judit, a Magyar Állami Operaház sajtóreferense. A vezetőség kedden az alapító okiratot és a modernizációs programot adta át az érdekvédelmi szervezetek képviselőinek.

Az egyórás tárgyaláson többek között részt vett Hegyi Árpád Jutocsa, az operaház főigazgatója, Megyeri László, az intézmény modernizációs programjának vezetője, Rácz István, a közalkalmazotti tanács elnöke és Rotter Oszkár, a szakszervezet elnöke.

"Végre az első komoly egyeztető lépés megtörtént, ami messze nem elég, mert még dokumentumok hiányoznak ahhoz, hogy átfogó képe lehessen a társadalmi szerveknek, hogy itt mi készül" - értékelte a mai tárgyalást Rotter Oszkár. A szakszervezet elnöke hangsúlyozta:  az alapító okirat és a modernizációs program mai átadása, valamint az, hogy a szervezeti és működési szabályzat is elérhetővé válik majd az érdekvédelmi szervezeteknek, jó alapot adhat a további tárgyalásokra a többi között az átszervezési tervekről.

Rácz István, az operaház közalkalmazotti tanácsának elnöke szerint nem lehet érdemi előrelépésnek nevezni a keddi tárgyalást. "Itt érdemi dolog akkor történt volna, ha a közalkalmazotti tanácsot és a szakszervezetet ezeknek a dokumentumoknak az előkészítési periódusában keresik meg és kérik a véleményét" - mondta Rácz István.

Az érdekvédelmi szervezetek képviselői elmondták, hogy a keddi megbeszélésen az alapdokumentumok egy részének átadásán túl nem esett szó egyéb kérdésekről, így például az előadásszám tervezett csökkentéséről, illetve a tervekben szereplő létszámleépítésről. Rotter Oszkár és Rácz István is elmondta, hogy reményeik szerint a hamarosan folytatódó tárgyalásokon ezekről a kérdésekről is egyeztethetnek majd a vezetéssel.

Az Operában május 20-án a többi között azért tartottak figyelmeztető sztrájkot, mert a vezetés nem egyeztetett az érdekvédelmi szervezetekkel az intézmény alapdokumentumainak kidolgozásakor.
 

 


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Nem szól bele az Operaház döntésébe a kulturális tárca

A kulturális minisztérium vezetése nem kíván beavatkozni a Magyar Állami Operaház vezetőinek szakmai kompetenciájába - közölte a tárca azután, hogy Bozóki András miniszter és Vass Lajos politikai államtitkár az intézmény vezetőivel tárgyalt.

MTI Kult

Operaház: modernizáció, bármi áron

A Magyar Állami Operaház modernizációs programjának bizonyos elemei sértik a dolgozók érdekeit, ezért természetes az érdekképviseleti szervezetek fellépése - mondta Hegyi Árpád Jutocsa főigazgató parázs hangulatú sajtótájékoztatóján. Úgy fogalmazott, hogy "filozófiai vita" folyik közte és mások között.

MTI Kult

Sztrájkoltak az Operaházban

Fél órával később kezdődött az előadás az Operaházban, mert a szakszervezet húszperces figyelmeztető sztrájkot tartott.

MTI Kult

Jogszerű volt az operaházi sztrájk

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság hétfői döntése szerint jogszerű és jogos volt az operaházban május 20-án megtartott sztrájk.