szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kultúrpolitika és kulturális politika nem ugyanaz - szögezte le Hiller István, behozva a külföldön már rég használt terminust: cultural policy. A magyar kultúra napja alkalmából tartott díjátadó ünnepségen, Budapesten azt is kijelentette: össze kell kötni a kulturális és az üzleti szférát.

A magyar kultúra napját 1989 óta tartják január 22-én, a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt.

A kulturális politika nem kijelöl és meghatároz, hanem lehetőséget nyújt és keretet teremt - mondta a miniszter a kulturális intézmények és civil szervezetek képviselői, művészek, pedagógusok előtt, az Iparművészeti Múzeumban.
 
A tárca által az elmúlt év végén meghirdetett új kulturális politika kapcsán megismételte: a program megkülönbözteti a kultúrpolitikát és a kulturális politikát. Míg az első a rendszerváltás előtti politika "kijelölő, meghatározó, minősítő" kategóriája volt, a mostani, keretet és lehetőséget teremtő kulturális politikáról együtt kell gondolkodni.
 
A miniszter szerint a program keretében meg kell vitatni az állami szerepvállalás kérdését is.
 
Hiller István úgy látja: az elkövetkező években a költségvetés nem engedi majd meg, hogy "többet, sokkal többet" fordítsanak a kultúrára.
 
Felhívta a figyelmet arra, hogy nem csak az állam az, amely részt vehet a kultúra finanszírozásában, más országokban sikerrel valósult meg a kultúra és az üzleti világ összekapcsolása. Véleménye szerint a kulturális politikának abban kell kezdeményezőnek lennie, hogy az üzleti szféra meglássa azt az értéket, amit hosszabb távon támogatni érdemes.  A miniszter az összefogás megteremtését és a részfinanszírozás technikájának kialakítását nevezte az elkövetkező évek feladatának.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Hiller: a filmtörvény mintájára színházi törvény

Vitáktól mentes, udvarias beszélgetés zajlott a Kedd 21 című tévéműsor stúdiójában abban az adásban, amelyben a kulturális élet néhány képviselője találkozott Hiller István miniszterrel. Noha az átalakítások idejét éljük, intézményi kérdésekről nem volt szó, új színházi törvényről azonban igen. Pénzről pedig csak érintőlegesen.

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

"A pénzügyi helyzet miatt lettünk bulvárszínház"

A kórházi ágyszámcsökkentés után színházi előadásszám-csökkentés jöhet? Nem tudni. Bár Budapest keményít: önkormányzati fenntartású színházainak egymilliárddal kevesebbet akar adni. A színigazgatók máris egységfrontba tömörültek és küzdenek az új feltételekért. Egy nem önkormányzati fenntartású színház vezetőjével beszélgettünk - ő jelenleg kívülről nézi, mit csinálnak a kollégák. Vagy mégsem?

MTI Kult

Hiller megpályáztatja az Operaház vezetését

A kulturális miniszter az év első felében, valószínűleg februárban nyilvános pályázatot ír ki a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára; az oktatási és kulturális miniszter erről a Népszavának adott interjúban beszélt.

MTI/hvg.hu Kult

Hiller a kultúra évét értékelte és optimista volt

Hiller István szerint kezdeményező és aktív volt idén a kulturális politika, sikeres és offenzív a magyar kulturális diplomácia. A miniszter évet értékelt a parlamentben. Röviden beszélt az összevonásokról, dícsérte a mega-kiállításokat és a kultúrdiplomáciát. Nem mondta, mi lesz a PANKKK program jövője, nem aggódott, hogyan alakul az EKF-projekt Pécsett. Nem értékelte a szakmai szervezetek, például az Írószövetség anyagi válságát.

Kult

Bezárhatnak a fővárosi színházak?

Működésképtelenné válhatnak a budapesti színházak, ha a főváros - a mostani tervek szerint - elvon tőlük több mint egymilliárd forintnyi támogatást - állítják az érintett intézmények igazgatói.

MTI Kult

A pesti színigazgatók felmentek a miniszterhez

A kulturális miniszter arra kéri a fővárost, hogy a budapesti színházak támogatására vonatkozóan dolgozzon ki új javaslatot. Budapest minimum egymilliárdot spórolna, a színigazgatók szerint ez veszélyezteti a működést.