Egy koncerten lett rosszul, meghalt Nyikolaj Petrov sztárzongorista

Elhunyt Nyikolaj Petrov zongoraművész, az orosz zeneszerzők alkotásainak nemzetközileg elismert előadója. A muzsikust 68 éves korában érte a halál Moszkvában.

  • MTI MTI
Egy koncerten lett rosszul, meghalt Nyikolaj Petrov sztárzongorista

Nyikolaj Petrov egyike volt azoknak a keveseknek, akik a hidegháború periódusában is utazhattak Nyugat-Európába a Szovjetunióból. Az orosz kulturális minisztérium szóvivője az Interfax hírügynökségnek azt mondta, Petrov halála hatalmas veszteség. Májusban elsején még Alekszandr Gingyin zongoraművész-kollégájával adott duó koncertet. Johann Sebastian Bach és két fia zongoraműveit adták elő. Május 15-én egy minszki koncerten súlyos agyvérzést szenvedett, amelyből nem épült föl.

Igen keresett művészként évente 70-100 hangversenyen lépett fel szólóban, illetve a világ leghíresebb zenekaraival a New York-i Carnegie Hallban, az Amszterdami Concertgebouw-ban, a londoni Royal Festival Hallban és a Buenos Aires-i Teatro Colónban. A Moszkvai Konzervatórium megbecsült professzora volt, és a fiatal tehetségeket támogató alapítvány létrehozója. 2007-ben a moszkvai Nemzetközi Csajkovszkij Zongoraverseny zsűrijében dolgozott.

Novayaopera.freeland.ru

1943-ban született, rangos muzsikus családban, nagyapja, Vaszilij Rogyionovics Petrov jeles operaénekes, basszus volt. Nyikolaj Petrov hároméves korában kezdett zongorázni. A konzervatóriumban előbb Tatjána Kesztner, végül Jakov Zak mester-osztályában végzett. A hatvanas évek elején második díjat nyert a Fort Worth-i Van Cliburn Nemzetközi Zongoraversenyen, és ugyancsak második lett a híres brüsszeli Erzsébet királyné versenyen.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?