Virtuális múzeum nyílik Szarajevó ostromáról

Hogyan élték túl az emberek a modernkori történelem leghosszabb ostromát, a Szarajevóra zúduló támadást 1992 és 1995 között a boszniai háborúban – ezt tudhatják meg egy pénteken nyíló internetes múzeum látogatói.

  • MTI MTI
Virtuális múzeum nyílik Szarajevó ostromáról

"Ez a történet egy láthatatlan ellenséggel való szembenézésünkről szól. Mozgó céltáblák voltunk, csak egyet tudtunk: a városban kell maradnunk, mert nem volt más választásunk" - magyarázta újságíróknak a projekt vezetője, Suada Kapic.

"A terror e stratégiája kitervelt volt, arra alapult, hogy pszichológiailag megtörjenek minket. De nem engedtünk neki. Szarajevó lakosai négy éven át bizonyították, hogy ők a győztesek" - mondta.

Bosznia-Hercegovina fővárosában pénteken emlékeznek meg a háború és Szarajevó ostromának 20 évvel ezelőtti kezdetéről. Szarajevó 44 hónapon át tartó ostroma 10 ezer ember életét követelte.

A múzeum a www.famacollection.org címen tekinthető meg az interneten. Az adatbázis a főváros lakóival, a politikai és katonai felelősökkel a háború alatt készült több ezer interjúból, illetve fényképekből áll.

Az anyag a tervek szerint két éven belül "valóságos" múzeumban is helyet kap Szarajevó központjában, körülbelül 11 500 négyzetméteren.

"Ez a múzeum alapvető jelentőségű lesz a jövő generációinak. Emlék, amely a béke fontosságát hirdeti" - fogalmazott a projektben résztvevő Dino Mustafic rendező.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.