szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A csapata és a közönség miatt nehezményezi Markó Iván, hogy Gulyás Márton Az ember tragédiája bemutatóján az előadás végén megzavarta a tapsot. - mondta a Magyar Hírlapnak Markó Iván Kossuth-díjas koreográfus, a Magyar Fesztivál Balett alapítója. Gulyás Márton ugyanakkor úgy váli, minden demokratikus fórumot végigjártak, mielőtt akcióba léptek volna.

Gulyás Márton, a Krétakör ügyvezetője Markó Iván és a Magyar Fesztivál Balett Az ember tragédiája című előadása után, a taps közben megafonban hívta fel a figyelmet arra, hogy nemrég Markó Iván soron kívül, kormányzati keretből kapott 130 millió forintot együttese működtetésére.

Az incidensről videofelvétel is készült, amelyen hallatszik, hogy Gulyás felszólítja Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy hagyja abba megosztó politikáját, mert annak az a következménye, hogy a független színházak tagjai támogatás híján külföldre menekülnek. A felvételen Gulyás a minisztereknök kedvenceként emlegeti Markót, majd biztonsági emberek vezetik ki a teremből. A Krétakör vezetője erre a felvételen úgy reagál: "ezt maximum egy rendőr csinálhatja meg velem, maguk nem."

A videó végén az is látszik, hogy Markó végül hajlandó válaszolni Gulyás kérdéseire, de ott megszakad a felvétel, amikor azt mondja a Krétakör ügyvezetőjének, miután megkérdezi, hogy ő kicsoda egyáltalán: "Maga most kussoljon". 

Markó Iván táncművész a Magyar Hírlapnak azt nyilatkozta: a megítélt pénz a táncosai egyévi bérét, a premier díszleteit, jelmezeit és egyéb kapcsolódó kiadásokat fedez.

"Az igazság és az ítélet a Jóistené, nekünk, esendő embereknek egy lehetőségünk van: az őszinteség. Engem Markó Iván nem érdekel, a közönség és a csapatom érdekel, miattuk érzek fájdalmat. Nem tagadom, nagyon nehezen élem meg ezt a támadást: Gulyás Márton a bemutató végén belerondított a közönség élményébe és a táncosok ünneplésébe" - fogalmazott Markó Iván a szinhaz.hu összefoglalója alapján.

"Igen, el fogok számolni, de nem Gulyás Mártonnak. Az Emberi Erőforrások Minisztériumával aláírtam egy szerződést, megmondták, hogy három hónaponként ellenőrizni fognak. Én azt mondtam: helyes, jöjjenek, ellenőrizzenek" - közölte Markó, aki szerint a most felszínre került vita a rendszerváltás óta zajlik, amióta a "szabadelvűség pártja meghirdette az értékrend lerombolását".

Gulyás Márton, a Krétakör ügyvezetője a lapnak elmondta, úgy véli, nem törte meg a műélvezetet. "Azok után, hogy minden demokratikus fórumot végigjártunk, hogy Markó Iván adjon számot a támogatásról, az ősszel levelet küldtünk a miniszterelnöknek is ez ügyben, úgy látom, arányaiban helytálló akció volt a pénteki. Hiszen pont ez tette lehetővé, hogy beszéljünk a pályáztatási kérdésekről" - mondta.

A lap kérdésére, hogy az elmúlt húsz év nem az egyedi támogatásokról vagy éppen a belterjes pályáztatásról szólt-e, Gulyás úgy felelt: "Ha adott esetben egy ilyen satus quo kialakul, az nem jelenti azt, hogy a következő húsz évben is ilyen módon működtessük a rendszereinket. A Krétakörnek mindig is pályázati kötelezettége volt, sőt a mi működésünk indukálta azt, hogy legyen egy külön színházikeret. Görgey Gábor akkori kulturális miniszter adott volna pályázat nélkül pénzt a társulatnak, mi azonban jeleztük, hogy ez így problémás, ki kell írni pályázatot, és átlátható módon kell azt odaítélni. A Krétakör csaknem húszéves működése során soha nem kapott pályázat nélkül állami pénzt" - nyilatkozta az ügyvezető.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!