Együtt-PM: Áder ne írja alá a kulturális törvényeket

Az Együtt-PM szövetség azt kéri Áder János államfőtől, hogy ne írja alá a parlamentben hétfőn elfogadott kulturális tárgyú törvényeket, mert azok szerintük csorbítják a kultúrát és "einstandot" valósítanak meg.

  • MTI MTI
Együtt-PM: Áder ne írja alá a kulturális törvényeket

Karácsony Gergely független országgyűlési képviselő, a szövetség politikusa vasárnapi, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: a múzeumokról szóló törvény módosításával minden magyarországi műkincstárgy elhelyezéséről, ideiglenes áthelyezéséről a miniszter egy személyben dönthet. Ez viszont nem egyeztethető össze az alaptörvény azon passzusával, amely kimondja, hogy az államnak kötelessége a kulturális örökség védelme, mivel nincs garancia a törvényben arra, hogy a műkincsek nem kerülhetnek rosszabb körülmények közé - tette hozzá.

A szerzői joggal kapcsolatos törvénymódosításról szólva kiemelte, a szerzők bevételeit a Nemzeti Kulturális Alaphoz (NKA) csoportosítanák át visszamenőleges hatállyal, viszont az Alkotmánybíróság egy korábbi döntésében kimondta, hogy a szerzői jog tulajdont jelent, a tulajdonhoz való jogot pedig csak különösen indokolt esetben lehet korlátozni. Karácsony Gergely közölte, ebben az esetben nem látnak indokolt esetet és a visszamenőleges hatályú törvényhozás is aggályos.

A képviselő szólt a Műcsarnok tulajdonjogának átruházásáról is, elmondta, hogy a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) megalakulása és működése is tiltakozásokat váltott ki a művészeti életben, az ombudsman pedig az Alkotmánybírósághoz fordult, mert az MMA létrehozása szerinte ellentétes az alaptörvénnyel. A képviselő hozzátette, hogy ezzel az állásponttal az Együtt-PM is egyetért.

Karácsony Gergely közölte: politikai és alkotmányos indokaik is vannak arra, hogy Áder János ne írja alá ezt a három törvényt, levelüket már korábban eljuttatták a köztársasági elnökhöz.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?