A Karcolatok című jubileumi koncertkörútjának második külföldi állomásán Kovács Ákos zenész-dalszerző a moszkvai magyar nagykövetségen lépett fel. Ákos a koncert után Moszkvában maradt, és az MTI-nek azt mondta, "Nem képzeljük, hogy világsztárok lettünk attól, hogy a Balassi Intézet rendszerében van módunk fellépni. Teljesen egyértelmű, hogy a helyi magyarok összetartozásának eszközéül jövünk" - hangsúlyozta.
Több éves egyeztetés után most esély van arra, hogy Kanadában is fellépjenek, ahova azzal a céllal hívják őt és csapatát, hogy hozzájáruljanak az újonnan oda érkezett magyarok és a több évtizede ott működő kanadai magyar szervezetek egymásra találásában. "Mire való a kultúra, ha nem arra, hogy egymás felé fordítsa az embereket" - hangsúlyozta Ákos. Úgy gondolja, hogy a párizsi, moszkvai, római előadásokon keresztül "a támogatás azoké a magyaroké, akiket ez összetart". Az előadóművész ezzel utalt az őt ért hazai bírálatokra, miután a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) 10 millió forinttal támogatta a Karcolatok 20 című koncertsorozat keretében a három külföldi városban: Párizsban, Moszkvában és Rómában szervezett fellépését.
Az MTI tudósítója észrevette, hogy a moszkvai koncerten egy magyarul nem tudó örmény származású fiatalembert is elvarázsolt Ákos zenéje, és erre rá is kérdezett. Ákos azt mondta: "Örülök, hogy a dalokból ő is valamit megérzett. Szeretek bíbelődni a zenével, de számomra a zene hordozóeszköz, csomagolóanyag. Nyelvünk bűvöletében élek, és bár írok dalokat, nem az énekhangommal hódítok, mint a tehetségkutatóban feltűnt fiatalok, hanem azzal, hogy valamit szeretnék mondani" - hangsúlyozta a magyar előadóművész.
"Bennünket is meghat, hogy Magyarországtól ennyire messze a mi szavunknak is nagyobb a hatása" - mondta. Londonban is tapasztalják, mennyire hiányzik az ott élő magyaroknak az anyanyelvük és a magyar kultúra. A brit fővárosba már 4-5 esztendeje visszajárnak fellépni a csapatával, mivel ott olyan nagy magyar diaszpóra alakult ki, amely eltartja a piaci alapon tartott koncerteket.