szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összegyűjtötték a brit temetéseken legtöbbször felcsendülő dalokat - a hagyományos énekek mellett popdalok, sportindulók és még a Monty Python egyik szerzeménye is helyet kapott a listán.

A Telegraph oldalán megjelent felmérést az Egyesült Királyság legnagyobb temetkezési vállalata végezte el, több mint 30 ezer temetés alapján. Így néz ki a 75 szereplős lista első tíz helyezettje:

10. Booker T. & the MGs - Soul Limbo

Az instrumentális banda 1968-as szerzeménye vélhetően azért lett ilyen népszerű a britek körében, mert időtlen idők óta a BBC krikett-témájú műsorainak főcímdalaként szolgál.

9. Gerry and the Pacemakers - You'll Never Walk Alone

Ezt a dalt eredetileg 1945-ben írta Rodgers és Hammerstein a Carousel című musicalhez, de leghíresebb verziója (annak ellenére, hogy Sinatrától Elvisig rengetegen feldolgozták) a liverpooli Gerry and the Pacemakers 1963-as felvétele, ami után egyből a Liverpool FC szurkolói himnuszává is vált a dal.

8. Edward Elgar - Enigma Variations, Nimrod

A Nimrod a zenei szakértők szerint nagyjából azt a helyet foglalja el a briteknél, mint az Adagio for Strings az amerikaiaknál. Általános emlékdal, a november második vasárnapján tartott nemzeti emkékezeti napon is ezt szokták játszani.

7. Robbie Williams - Angels

Az idei Sziget nulladik napi sztárfellépőjének 1997-es slágere az X-faktorok és Megasztárok kedvelt versenydala, a BRIT Awards szavazásán pedig az elmúlt 25 év legjobb szerzeményének választották. Az angyalmotívum pedig adja magát a temetéseken.

6. All Things Bright and Beautiful

Anglikán ének 1848-ból, de a többi egyház is szívesen alkalmazza. A harmadik versszakot ma már legtöbbször kihagyják, annak osztályelméleti utalása miatt ("A gazdag ember kastélyában / Szegény ember kapujánál / Isten magasra és alacsonyra teremtette őket / És elrendlte birtokuk").

5. Frank Sinatra - My Way

A francia Comme d'habitude dallamára Paul Anka írta a My Way angol szövegét, majd Frank Sinatra tette világhírűvé a szerzeményt 1969-ben. A punk-temetéseken akár Syd Vicious szintén nagy sikerű feldolgozása is felcsendülhet.

4. Match of the Day Theme

Ilyenek ezek a britek. Olyanról még nem nagyon hallottunk, hogy itthon valakit a Telesport főcímére temessenek el, de odakint valami ilyesmi a helyzet. A Match of the Day (A nap mérkőzése) a BBC szombat esti foci-összefoglaló műsora, 1964 óta megy. Az 1970-ben komponált főcímdal nagyjából a futball zenei megfelelője a briteknél, 2010-ben egy felmérés kimutatta, hogy ez az Egyesült Királyságban a legtöbb ember által felismert zenei szerzemény.

3. Abide With Me

Szintén anglikán ének, 1847-ben írta a skót Henry Francis Lyte, magyarul Maradj velem címen ismert, Áprily Lajos fordításában. Állítólag ez volt V. György és Gandhi kedvenc dala, és a túlélők szerint a Titanic süllyedése közben is ezt játszotta a hajón tartózkodó banda.

2. The Lord Is My Shepherd

A popkultúrából is jól ismert 23. zsoltár, Dávid királytól ("Az Úr az én pásztorom / Nem szűkölködöm"). Nincs közmegegyezés szerinti megzenésítése, feldolgozta már Bach-tól és Schuberttől kezdve Rózsa Miklóson és Duke Ellingtonon át Jay-Z-ig mindenki. A Youtube szerint ez a változat például el szokott hangzani temetéseken:

1. Monty Python - Always Look On the Bright Side of Life

Hát mik lennének a britek humor nélkül? A Brian élete végén elhangzó fütyülős szám a nemrég Magyarországon járt Eric Idle szerzeménye, és 1978-as dátumával a második legfiatalabb kompozíció a top 10-ben. Slusszpoén, hogy a Brian élete hivatalos filmzene-albumán Always Look On the Bright Side of Life (All Things Dull and Ugly) teljes címmel jelent meg a dal, a zárójelben lévő rész (Minden, ami unalmas és ronda) a lista 6. helyezettjének a montypythonosított változata.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!