Hétfő este mutatja be Bakelit című sorozatát az HBO. A hetvenes évek forrongó, változó New York-i zenészvilágában játszódó széria apropóján megmutatunk néhány kulcselőadót és kulcsdalt, amitől ott és akkor más lett a világ.
hvg.hu
„A punk miatt, az undergroundból induló új tánckultúra, a diszkó miatt, meg az ugyancsak az undergroundból induló másik szubkultúra, a hiphop miatt. Azért, hogy lássam, hogyan van az, amikor a túlcsorduló mainstream alól kibújik az utca kultúrája, a fokozott jelen idő, az itt-és-most, és utat tör magának” – írtunk néhány napja a Bakelit című sorozat bemutatója után arról, hogy miért fontosak a hetvenes évek első harmada utáni New York-i évek, és hogy miért volna izgalmas visszarepülni oda az időben.
Íme, néhány zenekar, előadó és színtér, amelyek megformálták az évtized New Yorkjának arculatát, és amelyek nagy hatással voltak a teljes popkultúra-történetre. A proto-punk New York Dolls az elektronikus zene-ős, a Suicide, a Ramones utcakölykei, az art punk Patti Smith és Television, a hiphop atyja, Kool Herc és a New York-i klubokból startoló diszkó.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.