Bodnár Zsolt
Bodnár Zsolt
Tetszett a cikk?

A Hollywoodból hazatért Antal Nimród már javában forgatja az Ambrus Attila életéről szóló filmet – a fiatal színművészetis, elsőfilmes főszereplő mellett tapasztalt színészekkel készülő Viszkis forgatásán megnéztük, hogyan költik el a Filmalap 1,1 milliárd forintát. A részben fikciós alkotás az ígéretek szerint akciódús, de egyben humoros is lesz. Egy cameóban maga a Viszkis is feltűnik.

"Én nagyon be voltam szarva" – mondta a 23 éves Szalay Bence a Viszkis című film forgatásán arról, hogy milyen érzés élete első filmszerepében a magyar bűnügyi bulvár egyik legikonikusabb alakját, Ambrus Attilát alakítani egy 1,1 milliárdos költségvetésű produkcióban. A színművészetis hallgató az esélytelenek nyugalmával ment a castingra, de miután kiválasztották, nem volt megállás: a féléves felkészülési időszakban napi 3-4 órákat aludt, az egyetem mellett ugyanis reggel, tanítás előtt kondizni, utána pedig éjfélkor hokiedzésre járt. "Ahhoz képest ez a napi 12 óra forgatás nagyon baráti".

A Viszkis forgatása június 11-én kezdődött és szeptember végéig tart majd, összesen 70 napot forgatnak, 130 helyszínen – ez magyar viszonylatban erősen kiemelkedőnek számít. Az Filmalap 1,1 milliárdja is indokoltnak tűnik, a kilencvenes évek sajátos posztrendszerváltás utáni képét megidézni ugyanis legalább annyi munkával jár, mint egy századokkal korábbi kosztümös filmet készíteni. Ez a részletekre ügyelés már a nagykátai forgatási napon is meglátszott: a susogós trend, az áporodott takszövdizájn, de még a túlméretezett biztonságiőr-zakó is a helyén van.

Mónus Márton

A fikciós Mezőbank díszletét egy többemeletes ház aljában rendezték be – a kisvárosi hangulathoz erősen hozzájárult az erkélyről a forgatócsoportra morcosan letekintgető néni, a lezárt útszakasz miatt bosszankodó biciklisek és a szemben lévő zöldséges vásárlókörének képe.

Nagyjából három órát töltöttünk a helyszínen, de a profizmus világos volt: ez idő alatt egyetlen komplex bankrablási jelenetet próbáltak, majd rögzítettek több nézőpontból. "A földre! Mindenki!" – ennyi dialógus derült ki három óra alatt. A Viszkisre kísértetiesen hasonlító, műbajusszal megtámogatott Szalay és a történetben több személyből összerakott társát alakító Klem Viktor az első páros rablást játszották el, a biztonsági embert alakító Oszter Sándor és a Mezőbank személyzetének kárára.

"Papíron ez egy bankrablásos akciókrimi, de sokkal több van benne, iszonyú lelke van" – mesélte a filmről Antal Nimród, aki visszautasít minden olyan feltevést, hogy őt hazahozták erre a filmre, ugyanis már a Kontroll után meg akarta filmesíteni a Viszkis történetét. "Két éve találkoztam az Ambrussal, mondta, hogy a jogok már szabadon vannak, ezért ráugrottam". A forgatókönyv másfél év alatt készült el, írás közben fokozatosan jöttek rá, hogy valamennyire fikcionizálni kell a történetet: "felszabadító pillanat volt, amikor rájöttem, nem egy dokumentumfilmet készítek, és ha azt akarom, hogy egy rózsaszín elefánt átsétáljon a bankon a rablás közepén, az is belefér".

Mónus Márton

Ekkora elrugaszkodásra nyilván nem kell számítani, mindenesetre Ambrus Attila is olvasta a változtatásokat: "az elejétől fogva csak egy dolgot kér tőlem, hogy legyen jó a film. Mindig azt mondja, hogy te értesz hozzá, te majd eldöntöd" – mondta a rendező. Antal első és eddig utolsó magyar filmje a 2003-as Kontroll volt, utána amerikai zsánerfilmeken dolgozott olyan sztárokkal, mint Kate Beckinsale és Luke Wilson (Elhagyott szoba), Matt Dillon, Laurence Fishburn és Jean Reno (A szállítmány) vagy Adrien Brody (Ragadozók). Később megrendezett egy Metallica-filmet, és a Wayward Pines egyik epizódját is lehozta, 2017-ben viszont tizennégy év után újra magyar filmje kerül a mozikba.

"Akkor nem tudtam volna megcsinálni, egyszerűen nem voltam felkészülve" – ezt már arra válaszolta Antal, hogy máshogy állt volna-e neki a Kontroll után megrendezni ezt a filmet. "Ez életem legnagyobb és legnehezebb feladata eddig. Az akció a legkevésbé nehéz nekem, de ennyi színésszel, ennyi helyszínen egy ilyen súlyos történetet bemutatni úgy, hogy humort is próbálunk belevinni, megtalálni az egyensúlyt, az komoly". Mint mondta, vannak dolgok, amiket kint tanult, és jól jön ennél a filmnél is, de ezek elsősorban technikai dolgok, például hogy egy autós üldözéses jelenetet hogy kell a leghatásosabban felvenni.

Mónus Márton

Az életrajzi filmek nagy dilemmája még, hogy mennyi időt öleljen fel az adott személy életéből: vannak, amelyek egy-egy kiragadott mérföldkövet járnak körül, és vannak, amelyek a gyerekkortól próbálják végigkövetni a főhős útját. Antalék az utóbbit választották: "bemutatni egy ember életét a gyerekkor nélkül, az nem egy teljes kép" – mondta a rendező, aki azért megnyugtatott mindenkit, nem egy háromórás unalmas tanmese készül, de közben nem is kapkod a tempó, inkább "pörög az egész, visz a történet".

Ambrus Attila persze folyamatosan megjelent a projektben: Szalay Bence szerint a castingba ugyan beleszólása nem volt, de kíváncsi volt a jelöltekre, ő például szimpatikus volt neki.

Többször találkoztam vele, jó vele beszélgetni.

- mondta Ambrusról a főszereplő. A forgatásra is kilátogatott a 2012-ben szabadult Viszkis, aki számos tippel látta el Szalayt, többek közt a határozott fellépésben és a helyes fegyvertartásban segített neki. "Sok akciójelenet van, de ez pont olyan, mintha beszabadulnék egy játszótérre, és egész nap játékpisztollyal rohangálnék, iszonyatosan jó".

Ambrus szerepeltetését természetesen nem tudták kihagyni, egy cameóban láthatjuk majd.

Mónus Márton

"Nem csinálunk hőst a bűnözőből. Egy életutat mutatunk be, döntéseket, hibákat" – ezt még a film sajtótájékoztatóján mondta Antal Nimród, és a produkció összes megszólaló tagja ezt támasztja alá. A Viszkis 1993 és 1999 között harminc rablást követett el, de nem csak ilyen menekülős jelenetekre kell számítani, az Erdélyből fiatalon Magyarországra szökő férfi élete a bűnözői korszakon túl is rengeteg érdekességet tartogat, a vállaltan közönségfilmre törekvő Antal Nimród legerősebb kijelentése szerint: "ilyen film még nem készült Magyarországon".

A Viszkis várhatóan 2017-ben kerül a mozikba.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!