Elkészült a bizarr film a Laibach történelmi észak-koreai koncertjéről
Ugye még emlékeznek azokra az egyszerre nevetséges és hátborzonagó képekre, amik a Laibach phenjani fellépésén készültek? Nos, nem csak képek, de egy dokumentumfilm is rögzítette a szlovén provokátorok észak-koreai kalandjait.
hvg.hu
A Liberation Day az először viccnek hangzó Laibach-koncertről szól, ahol a nyugati zenét szinte egyáltalán nem hallgató észak-koreai közönségnek adtak elő feldolgozásokat A muzsika hangjaiból. A zenekar tagjai a túra után olyan mókás dolgokat is megosztottak élményeikről, mint hogy Észak-Koreában ingyen lehet sört inni az utcai hordókból, és hogy a marihuána birtoklása is alapvetően legális.
A legendás musical filmváltozatán generációk nőttek fel - a korszakalkotó látványnak, a fülbemászó daloknak és a történelmi mondanivalónak köszönhetően pedig még 50 évvel a megjelenés után is frissen hat.
A történelmi fellépésről dokumentumfilm is készült, amelyből egyelőre csak az előzetes érhető el, mert a doksi világpremierje a jelenleg is zajló amszterdami IDFA-n lesz. De a pár percnyi ízelítő alapján kijelenthető, hogy a Liberation Day is legalább annyira provokatív és zavarbaejtő lesz, mint maga a fellépés.
Szokatlan koncertre gyűltek össze a kiválasztottak az észak-koreai diktatúrában. Az állam furcsa módon engedélyezte egy olyan együttes fellépését, mely időnként kommunista, máskor náci jelképekkel flörtölt.
Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára az ellenzékieket.