szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy, az Anna Frank Múzeum által közzétett tanulmány felveti, hogy a Frank családot a megszállás idején mégsem egy áruló juttatta a nácik kezére, hanem véletlenül buktak le, amikor rendőrök szálltak ki a szomszédban működő élelmiszerjegy-hamisítókhoz.

Elképzelhető, hogy a Hollandiát megszállva tartó nácik véletlenül bukkantak rá a naplója révén híressé vált Anna Frankra – áll az amszterdami Anna Frank Múzeum által közzétett tanulmányban.

Az is lehetséges, hogy az Anna elfogását hozó 1944. augusztus 4-ei házkutatást azért rendelték el, mert a megszállók azok után nyomoztak, akik a Frank család rejtekhelyéül szolgáló bérház másik lakásában hamisított élelmiszerjegyeket nyomtattak.

A két férfit már az augusztusi razzia előtt is elvitték a németek, ám néhány nappal később szabadon bocsátották őket. Az őrizetbe vételről a holland archívumokban is találtak adatokat, s Anna Frank is beszámolt róla naplójában.

„Hasonló házkutatások és letartóztatások többször is előfordultak Amszterdamban, s a hatóságok viszonylag gyakran bukkantak rá véletlenül is rejtőzködő zsidó családokra” – áll a The Guardian című brit lap által ismertetett tanulmányban, amely szerint változatlanul nem lehet kizárni, hogy Anna Frank mégis árulás miatt került a németek kezére.

A 15 éves lányt a Bergen-Belsenben lévő koncentrációs táborba szállították, s Anna néhány nappal az előtt halt meg, hogy a szövetségesek felszabadították a lágert.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!