szerző:
Tetszett a cikk?

Néhány napja soroltuk fel, melyik az 15 pop-rock-elektronikuszenei koncert, amit nem szabad kihagyni a fesztiválszezon hátralevő részében. De van még más is a szatyorban: egy csomó izgalmas folk- és világzenei, meg akörüli nyári fesztiválkoncert. Mondjuk mik, hol és mikor.

Tinariwen
augusztus 6., Ozora Fesztivál, Dragon Nest színpad

A nyár egyik legnagyobb hazai zenei szenzációja, hogy a világzenei színtér legnagyobb sztárjainak egyike, a Tinariwen ismét Magyarországon koncertezik. Ráadásul nem is akárhol, hanem egy különleges helyszínen, az Ozora Fesztiválon. A mali zenekart, mely annak idején egy katonai bázison alakult, néhány éve politikai okokból elüldözték hazájából – persze zenéje amúgy is az utazás és az otthontalanság ellenállhatatlan metaforája, legutóbbi lemeze például három kontinensen, Párizs külvárosában, a kaliforniai Mojave sivatagban, a Joshua Tree Nemzeti Parkban és a marokkói-algériai határvidéken készült. Idei lemeze, az Elwan így aztán még utazósabb, mint az előzőek, mindamellett pontosan ugyanolyan csodás, mint azok.

Bixiga 70
Sziget, Ibis bemutatja: Világzenei színpad, augusztus 11., 20.00

Sao Paolo, Bixiga negyed, és egy 70-es házszám - ebben a városban, ebben városrészben alakult ez a zenekar, mely nevét részben annak a stúdiónak a házszámától kölcsönözte, ahol ez az egészen elképesztően színes és élettel teli zene megszületett. Másrészt pedig afrobeat-hős, Fela Kuti Africa 70 nevű zenekarától, hiszen a tíztagú brazil együttes egyvelegében a hazai ízek, a bossa nova vagy a samba, és a blaxploitationös funk mellett a legerősebb hatás az afrikai zene, egész pontosan, a Fela-féle forradalmi afrobeat. Lenyűgöző egyveleg ez dobbal, gitárokkal, fúvósokkal, ütőhangszerekkel, s miközben azt mi is halljuk, hogy lemezen baromira ütős, amit ezekből az elemekből kotyvasztanak, azt is simán elhisszük, hogy élőben, jelen időben még nagyobbat üt ez a vérpezsdítő városi afro-brazil tánczene.

Tamikrest
Sziget, Ibis bemutatja: Világzenei színpad, augusztus 12., 20.00

Míg a mester, a Tinariwen Ozorán ülteti tevehátra a közönséget, addig a tanítvány, az annak idején a mali blues U21-es csapatának indult Tamikrest (azt jelenti: szövetség, jövő) a Szigeten repteti el idén a nézőket. A 2006-ban alakult zenekar kiindulópontja a népzenéből és az angolszász rockból egyaránt táplálkozó bluesos sivatagi gitárzene, azonban arra mindenféle más zenei rétegek is rakódnak: funk, dub/reggae, pszichedélia, vagy éppen flamenco. A Tamikrest 2010-ben jelentette meg első nagylemezét, melyet azóta újabb négy követett - a legfrissebb az idén kiadott Kidal.

Goran Bregovic Wedding and Funeral Band
Sziget, Ibis bemutatja: Világzenei színpad, augusztus 12., 21.30

Ha létezik nettó világzenei sztár, akkor a délszláv popkultúra Magyarországra többedszerre visszatérő egyik legkiemelkedőbb figurája egész biztosan az. 1989-ig a legendás Bijelo Dugme zenekar tagja volt, annak feloszlása után Bregovic a Kusturica-filmekhez - többek közt: Arizonai álmodozók, Underground, Cigányok ideje, Macska-jaj - írt híres kísérőzenéivel és filmbetétdalaival vált ismertté, melyekben a délszláv folkot keverte a pop-rock-hangzással és a nagyívű filmzenés narratívával. Bregovic - akinek a dalait olyanok énekelték már, mint Iggy Pop, Scott Walker vagy Cesaria Evora - az idei évben is Wedding and Funaral Band nevű együttesével érkezik a Szigetre, mely nem csak nevében, hanem hangulatában is mutatja, milyen életfordító események hangulata köré szervezte annak világát a zenekarvezető.

Orkesta Mendoza
Sziget, Ibis bemutatja: Világzenei színpad, augusztus 13., 18.30

Ami a könnyűzenét illeti, az arizonai Tucson elég klasszul el van eresztve, elég ha csak arra a Calexicóra gondolunk, mely koncertezett már a Sziget Világzenei színpadán, s melynek egyik tagja, Sergio Mendoza egyébként az ajánlatunk tárgyát képező hattagú együttes névadója. Az Orkesta Mendoza valami egészen különlegesen noir, kissé pszichedelikus, szürreális, régiesen mai, néhol viccesen komolykodós latin zenét játszik, minden daluk lehetne egy-egy képzeletbeli film betétdala, és hát az obligát párhuzam leginkább Tarantino felől adódik. Szörfgitár, rajzfilmorgona, theremin, bővérű fúvósok itt minden agyelhagyás belefér.

Marta Ren & The Groovelvets
Sziget, Ibis bemutatja: Világzenei színpad, augusztus 15., 18.30

Ajánlatunk kakukktojása ez a portugál énekesnő és zenekara, mely, ha közelebbről megnézzük, nem kifejezetten world music-produkció, azonban jó is, meg világzenei közegben is koncertezik a Szigeten, így aztán az lett, hogy helyet kapott ebben a felsorolásban. A portói Marta Ren énekelt reggae-t is, meg volt elektronikus tánczenét játszó együttes tagja is, végül aztán megadta magát örök szerelmének, a soulnak és a funknak, a végeredmény pedig olyasvalami, ami lehetett volna nagyjából ötven évvel korábban Motown- vagy Stax-cucc, és most nem csak azt mondjuk, hogy az ihletettség, hanem azt is, hogy tényleg, úgy jelen idejű ez a zene, hogy közben hibátlan időutazás is. Tavaly megjelent Stop Look Listen című első lemezüket meg erősen ajánljuk.

Mokoomba
Sziget, Ibis bemutatja: Világzenei színpad, augusztus 15., 20.00

Nem pontosan vagy inkább egyáltalán nem ismerjük a tonga népcsoport zenei hagyományait, melyeken a Mokoomba együttes zenéje alapszik, de amit tőlük hallunk, az a modern-tradicionális afrikai tánczene, egészen ellenállhatatlan. Afrika a nemzetközi színtéren jelenleg legnépszerűbb fiatal együttese 2001-ben alakult, 2008-ban zenei fesztivált nyert hazájában, ezzel megnyílt az útja a legrangosabb európai platformok felé, 2012-ben megjelent Rising Tide című nagylemeze pedig a világzenei slágerlisták élvonalába száguldott. Buli és spiritualitás, jelen idő és hagyomány – ezek vannak, amikor a Mokoomba zenél, de főleg inkább masszív elemelkedés és pörgés, amit a Szigeten, a Világzenei színpad előtt abszolválhatunk.

 

Leningrad
Sziget, Ibis bemutatja: Világzenei színpad, augusztus 15., 21.30

A hvg.hu szívéhez igen közelálló Leningrad alapjáratból őrület és buli, ezen az estén azonban még magasabbra csavarhatjuk majd a lángot, hiszen a zenekar 20. születésnapját ünnepli a Szigeten. Egyébként is, négy éve azt írtuk róluk: „a düh átfordulni látszik a buli irányába”. Akkor azt írtuk, a Leningrad olyan, mintha Viszockij találkozott volna a Sex Pistols tagjaival, közösen leitatják a Madnesst, felszednek néhány csajt,  haveri alapon maguk közé veszik a nagyivásban kitűnő orosz arcokat, majd elkezdenek örömzenélni. Ennél jobb ötletünk most sincs is a meghatározásra, de minden bizonnyal nem is kell.

Amadou & Mariam
Vidor Fesztivál, Kossuth tér színpad, augusztus 26., 20.30

A mali blues legendás duója, az életben is egy párt alkotó Amadou Bagayoko és Mariam Doumba fiatalon, egy vakok és gyengénlátók számára fenntartott bamakói intézményben ismerkedtek meg, 1980-ban házasodtak meg, és nem sokkal később kezdtek el együtt zenélni. 1996-ban Párizsba költöztek és két évvel később jelentették meg első Afrikán kívüli lemezüket. 2004-es Dimanche á Bamako című lemezük, melynek Manu Chao volt a producere, már nemzetközi listákon is szerepelt, 2008-as Welcome to Mali című albumuknak pedig a Blur és a Gorillaz vezére, Damon Albarn volt a társproducere. Legutóbb 5 éve adtak ki nagylemezt Folila címmel.

Fanfare Ciocârlia
Vidor Fesztivál, Kossuth tér színpad, szeptember 1., 20.30

Elképesztő mennyiségű, egész pontosan tizenkét rézfúvós egy rakáson és karneváli hangulat. Ez a Fanfare Ciocârlia. A moldvai roma banda lagzis együttesként indult, és szerencsére azok után sem akar nagyon más lenni, hogy már jó ideje tulajdonképpen világsztár-státusznak örvend. A klasszikus brit ska-zenekar, a Madness egyik fordulatát kölcsönvéve írt róluk a Times: "heavy, heavy monster sound", azaz, hogy nagyon, de nagyon súlyos hangzás, amit ezek a zenészek tolnak, és hát nincs is itten eltúlozva semmi, játékosság, energia, klasszikus pop-idézetek és tradíció van együtt, és persze leginkább talpalávaló, meg buli. Így lesz ez Nyíregyházán, a Vidor fesztiválon is.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!